<
יום רביעי , פברואר 21 2018
מבזקים
דף הבית > שירותי ענן ומיקור חוץ > Cyber Security הגנת מערכות מידע ותקשורת > CISCO: הנחת התשתיות לטרנספורמציה הדיגיטלית

CISCO: הנחת התשתיות לטרנספורמציה הדיגיטלית

àåøï ùâéà îðëì ñéñ÷å éùøàì

אורן שגיא. צלם עמית שעל

"הטרנספורמציה הדיגיטלית", כפי שקוראים המומחים למהפכה הנוכחית בטכנולוגיות המידע, בנויה ממספר גדול של רבדים המונחים זה על גבי זה. ברובד התחתון ביותר מדובר על גישה חדשה לתשתיות, שאמורות להתמודד עם כמויות מהממות של נתונים ולעבד אותן בזמן אמת כדי לנצל את המידע לטובת יעדים לאומיים, תפעול עסקים, צרכים חברתיים ולכידות הקהילה. מעל רובד התשתיות בנוי רובד הפלטפורמות – השרתים, מערכות האחסון והתקשורת, מערכות ההפעלה והניהול, פתרונות אבטחת המידע וההגנה על קווי התקשורת. "אי אפשר לדבר על אפליקציות חדשניות בלי ששני הרבדים האלה מבוססים באופן מוחלט על טכנולוגיות אמינות ומוצרים שנבנו בעקרונות "חסינות תעשייתית" (Industrial Strength) בלתי מתפשרת", אומר אורן שגיא מנכ"ל סיסקו ישראל. "תשתיות ופלטפורמות ליישומים קריטיים הן השליחות של סיסקו כיצרנית מערכות. לתקשורת יש כמובן תפקיד מרכזי בייצוב הרבדים האלה, אבל היא לא המנוע היחיד שדוחף את סיסקו להרחיב את הבסיס הטכנולוגי שלה. וגם לא מדובר רק בחומרה, שרתים, מתגים ונתבים. סיסקו מספקת גם את ה"מלט" של תוכנת ניהול ואבטחה, אופטימיזציה ואינטגרציה, כדי להפוך מבחר רכיבי חומרה אמינים לבסיס טכנולוגי חסון בכל מצב".

המכנה המשותף בעולם התקשוב

סיסקו נולדה, כידוע, במהלך הטרנספורמציה של אינטרנט, מפרויקט אקדמי בחסות משרד ההגנה האמריקאי לפלטפורמת התקשורת הגלובלית שנוגעת היום לכל דבר שאנו עושים או צורכים. סיסקו בנתה התשתיות של אינטרנט, את נתבי ה-IP, המתגים וציוד הקצה ופיתחה את היישומים שמאפשרים להעביר נתונים ולשתף מידע מכל נקודה "בענן" לכל נקודה אחרת בלי תלות בסוג "הצינורות" – קווי הנחושת והסיבים האופטיים, הלוויינים ואנטנות הסלולר – שמעבירים את "הביטים והבייטים". הטכנולוגיה הזאת, שהוכיחה את יכולתה לתמוך בכל יישום

פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יו"ר סיסקו ג'ון צ'יימברס בצילום מימין השרה גילה גמליאל ומשמאל מנכ"ל החברה בישראל אורן שגיא Photo by Kobi Gideon / GPO *** Local Caption *** John T. Chambers

פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יו"ר סיסקו ג'ון צ'יימברס מימין: השרה גילה גמליאל ומשמאל מנכ"ל החברה בישראל אורן שגיא. צלם קובי גדעון

שדורש תעבורת מידע החל בהורדת קובצי Web, דרך שיחות טלפון ושידור וידיאו, וכלה בתקשורת בין "דברים" (כמו ב"אינטרנט של הדברים", IoT), היא אבן הפינה לטרנספורמציה הדיגיטלית. מאז שהטכנולוגיה שלה התקבלה כבררת המחדל של עולם רשתות, סיסקו עסוקה בפיתוח כל הרבדים שנוסדו על בסיס ה-IP.

"כבר בתחילת המאה ה-21 הבינה סיסקו שצריך לתרגם את המושג "תקשוב" מסיסמא אופנתית למציאות מיושמת" אומר אורן שגיא. "שלא די לדבר על הסינרגיה בין מחשבים לתקשורת אלא יש צורך באינטגרציה אמיתית של המוצרים והשירותים. הכרה זו הביאה אותנו לשוק של שרתים עם קונספצית ה-Convergence ומאוחר יותר עם Hyper Convergence. בהתחלה זה נראה מוזר למשקיפים, שחברה כמו סיסקו הנהנית ממעמד דומיננטי בתחום התקשורת, תכניס ראש בריא לזירה הבעייתית של יצור חומרת שרתים ואינטגרציה שלהם עם האחסון. אבל די מהר התברר שהרציונל העסקי הפך למודל לחיקוי. חברות וארגונים לא רוצים להמשיך את הפרקטיקה של הרכבת Data Center ממוצרים בדידים, לבזבז זמן ומשאבים על אינטגרציה ומשחקי תצורה, כאשר אפשר לקבל את התשתית מוכנה לעבודה "ישר מהארגז". למה להתלבט בדילמות של צמיחה נשלטת (Scalability) אם קיימת אפשרות מוכחת לבנות מערכות גדולות על ידי הוספת מודולים בסגנון Lego. וכך הגענו למצב בו הטכנולוגיה של סיסקו משמשת לבניית עננים ציבוריים ופרטיים, מתקני Data Center קנייניים ושירותי אירוח IT במיקור חוץ. למעשה, לא קיים תחום משמעותי של מחשוב ארגוני בו הגישה האינטגרטיבית של סיסקו אינה מיוצגת – אם לא מובילה".

הקשר הישראלי

בשלושים השנים האחרונות הפכה סיסקו מסטארט-אפ נמרץ ואגרסיבי לחברת ענק עם מחזור מכירות שנתי של כ-50 מיליארד דולר ונוכחות דומיננטית בכל שווקי התקשורת בעולם. הצמיחה הפנומנלית מבטאת את המוטו שטבע ג'ון צ'יימברס, המנכ"ל המיתולוגי שמוביל היום את סיסקו מעמדת היו"ר, From a networking giant to an IT leader, "מספקית רשתות למנהיגת התשתיות". לצ'יימברס, דרך אגב, מחויבות אישית חזקה לישראל והערכה עמוקה לתעשיית הטכנולוגיה המקומית. בשנים האחרונות השקיעה סיסקו מעל 7 מיליארד דולר ברכישות ומיזוגים בישראל, שהניבו עד כה 4 מרכזי מו"פ עם 1,500 עובדים. "המחויבות של סיסקו לישראל גובשה להסכם, שנחתם בין צ'יימברס לנתניהו, אודות להשקעה במיזמי חינוך, בריאות, רווחה וסייבר. זו אף מציבה את התמיכה שאנו נותנים למספר מיזמי "עיר חכמה" על בסיס שת"פ לזמן ארוך. כפי שאנו שואפים לבסס את היחסים עם לקוחות עסקיים על מחויבות הדדית לאורך זמן, כך גם התרומה של סיסקו לקהילה אינה פעילות ספורדית. אנחנו כאן כדי להישאר וזה אומר לחשוב כמו שותפים ".

החשיבות של שותפות בין הארגון העסקי וספק הטכנולוגיות המתקדמות היא דו-צדדית. כפי שסיסקו מכירה בצורך ללוות את הלקוח בכל מחזור החיים הטכנולוגי, כך העסקים צריכים להיות מודעים לצורך במלווה אמינה במסע הדיגיטלי. "מחקרים של גופי ייעוץ בלתי תלויים מאשרים כי כ-40% מהעסקים הנוכחיים לא ישרדו מעבר לשנת 2020 משום שהם מפגרים בהסתגלות לטכנולוגיות חדשות", אומר אורן שגיא. "בניגוד למצב ההיסטורי, בו התרומה של טכנולוגיה הייתה יחסית והתבטאה בשיפור שולי הרווח, הטרנספורמציה הנוכחית מציבה בפני הארגון העסקי ברירה מסוג "להסתגל או לחדול". ובמצב כזה על הארגון לחשוב על הערכים ברי קיימא, שהליווי של ספק הטכנולוגיות יבטיח לאורך זמן.

ערכים שמשתמרים מדור לדור

הערכים שהמותג סיסקו מגלם בטרנספורמציה הדיגיטלית הם אלה שהפכו אותו לשם נרדף לתקשורת ארגונית בשנות ה-90' ולתו התקן של Data Center בשנות ה-2000. הבולטים בהם educationמוכרים בוודאי לרובכם:

 1. חסינות מהתיישנות. מוצר נכנס לסל ההצעות של סיסקו רק אחרי שהוא הוכיח את ערכו כבר קיימא. כחברה שקובעת סטנדרטים ומציבה את רף האיכות לתעשייה, סיסקו לעולם לא תתפתה לניצול אופורטוניסטי של חוסר וודאות בתקופה של שינויים מהירים.
 2. אוטומציה בשירות היעילות. בקטלוג של סיסקו ישנם יותר מוצרים ושירותים משיש לכל חברה אחרת בענף טכנולוגיות המידע – אבל אף לא אחד מהם נועד להפגין וירטואוזיות ולזכות ביוקרה. היעד הברור של אסטרטגיית המוצרים של סיסקו הוא לשפר את היעילות התפקודית של הלקוחות ואוטומציה היא ללא ספק המסלול העיקרי לקראת יעילות כוללת.
 3. הלימה מדויקת של הפתרון לצורכי הלקוח. סיסקו בנתה את המוניטין שלה, כחברה שאין לה מגבלות מבחינת גודל האתגר, עם פתרונות בסקאלה של מדינות, חברות טלקום עולמיות, תאגידים בינלאומיים ושאר ענקי ה-Enterprise. אבל סף הכניסה לטכנולוגיות שלה הוא די צנוע וגם חברות SMB יכולות להצטרף לסיפור ההצלחה הזה בלי ל"קפוץ מעל לפופיק". יש לסיסקו מחלקות של מוצרים הולמים לכל ארגון, בכל גודל ובכל ורטיקל.

"זה לא פשוט לשמור על הובלה בכל כך הרבה תחומים טכנולוגיים", אומר אורן שגיא. "גם המתחרים שלנו לא שוקטים על השמרים, אבל אף אחד לא משקיע כל כך הרבה במחקר ופיתוח. לא פחות מ-15% מהמחזור של סיסקו מושקעים במעבדות המחקר ובמרכזי פיתוח היישומים. כאשר מדובר בחברה שמגלגלת כ-50 מיליארד דולר בשנה, ההשקעה בהגדלת היתרון התחרותי עולה על 7 מיליארד דולר בשנה. להמחשה, בתקציב הזה אפשר לצייד את חיל האוויר ב-75 מטוסי "חמקן" F35 מדי שנה! ההשקעה האסטרטגית במו"פ כוללת גם רכישת טכנולוגיות מחברות סטארט-אפ ומיזוג חברות שכבר עברו את שלב הכניסה לשוק. ב-20 השנים שסיסקו פעילה בשוק ההי-טק הישראלי היא השקיעה כאן 7.2 מיליארד דולר ברכישות (11 חברות), בסטארט-אפים (יותר מ-30) וב-4 קרנות הון סיכון."

בנק ידע בספקטרום רחב של נושאים

בנוסף, מהנדסי היישומים של סיסקו בישראל לוקחים חלק פעיל בהעשרת בנק הידע העולמי בכל ספקטרום הנושאים שהחברה מעורבת בהם:

 • אנליטיקה ואוטומציה, בכלים של תוכנות Big Data
 • מחשוב ענן, במודלים של ענן פרטי, ציבורי והיברידי
 • פלטפורמות שיתוף עבודה (Collaboration) ושיחות וועידה (Conferencing)
 • ניידות, עם דגש על מוצרים שלא תלויים בפלטפורמה
 • ארכיטקטורת Data Center, כולל Hyper Convergence
 • רשתות ארגוניות, כולל פתרונות לקמפוס ולרשת רחבה (WAN)
 • אבטחת נתונים, הגנת סייבר ובטיחות תקשורת.

"הבסיס הרחב של סיסקו בישראל, בנוסף להיותו הצהרת מחויבות לשוק ולקהילה, הוא גם נכס מבדל כאשר מדובר בפרויקטים מקומיים", אומר אורן שגיא. "כי, בניגוד למתחרים, סיסקו ישראל יכולה לקחת אחריות על פרויקטים "היברידיים", שכוללים תמהיל טכנולוגי מורכב – מרכזי מחשבים, רשתות רחבות ומקומיות, אבטחה וניהול – שאמנם יבוצעו בשת"פ עם השותפים העסקיים הטובים שלנו בישראל, אך ללא צורך ביציאה מגבולות טכנולוגיות סיסקו. משאבי האנוש שלנו בישראל מאפשרים לסיסקו לקחת על עצמה פרויקטים בנוסח Turnkey ולהבטיח למזמין את כל היתרונות של אחריות יצרן כוללת."

אינטגרציה של פרויקטים חדשניים

"היתרון לגודל של סיסקו בולט במיוחד כשמדובר בפרויקטים חדשניים, פורצי דרך, דוגמת Smart City", אומר אורן שגיא. "הפרויקטים האלה יכולים להמריא רק אם האינטגרטור יכול לשלב חדשנות ויצירתיות עם ניסיון וחזון. כיום מובילה סיסקו את ההבשלה של תפיסת Internet of Things, שמשחקת תפקיד מרכזי בעיר החכמה. סיסקו משתתפת פעילה במספר פרויקטים לדוגמה, למשל בברצלונה, ומהנדסיה כבר יצרו בסיס מרשים של Best Practices למרבית האספקטים של עיר חכמה. בין השאר, הכנת תשתית מאובטחת ל-IoT שתמזער את הרגישות להתקפות סייבר. הרבה חברות רוצות לקחת חלק בעיצוב העיר החכמה, אבל רק סיסקו יכולה להביא נכסים קנייניים, מוצרים ומומחים, לכל עשרות המרכיבים של פתרון הוליסטי. שוב, לא מדובר בהופעת סולו של סיסקו אלא בעבודת צוות עם שותפים עסקיים, אינטגרטורים וקבלני עבודות תשתית, עליהם מנצחת סיסקו כתזמורת מסונכרנת היטב. כשאתם קונים כרטיסים לקונצרט הטכנולוגי של העיר החכמה, שימו לב למנצח. כדי ליהנות מהמוזיקה, הוא צריך לבוא מקונסרבטוריון של סיסקו".

 

מאיץ הדיגיטציה הלאומי בשנת 2016,

כביטוי הערכה לתפקיד המרכזי של ההי-טק ישראלי בשוק טכנולוגיות המידע העולמי, חתמה ממשלת ישראל על הסכם  Country Digitization Accelerator עם סיסקו, המכיל את העקרונות לשיתוף הפעולה להאצת הדיגיטציה בישראל. "במסגרת ההסכם, סיסקו תוביל את התוכניות לקידום טכנולוגי בישראל עם דגש על חינוך ומחשוב מערכת החינוך". ההסכם אמנם נשען על רצונה של סיסקו לתרום לקהילה – אך יש לו גם אספקט של השקעה במשאבי אנוש. "התלמידים שנעזרים במערכות הלימוד שתורמת סיסקו עוד יחזירו את ההשקעה בעתיד, כאשר לפחות חלק מהם ימצאו את דרכם למרכזי המו"פ של החברה בישראל. לזה אנו מתכוונים כאשר מדברים על "השקעה לזמן ארוך". 1,500 עובדי המו"פ של סיסקו ישראל מובילים בחברה העולמית את הפיתוח של מספר נושאים מתקדמים בחזית הטרנספורמציה הדיגיטלית. "רשימת הנושאים המרכזיים שאזכיר כאן כנראה תגרום עוול לחלק מקבוצות המחקר, שעושות עבודה מקורית אך עוד  לא נחשפו לאור הזרקורים", אומר אורן שגיא. "אבל אחרות זכו בצדק במעמד של "נכסי ליבה טכנולוגית" :

 • פיתוח מעבדי תקשורת מתקדמים ומתגי תשתית בטכנולוגיות סיליקון (שבבי ASIC)
 • תוכנת ניהול רשתות, כולל וירטואליזציה ו-SDN
 • ניטור אבטחה וחומת אש בתפיסת Deep Packet Inspection 
 • ניהול זהות, גישה והרשאות לרשת וליישומים ארגונים
 • פתרונות שידור ווידיאו ובקרת תכנים באינטרנט
 • אופטימיזציה של רשתות אלחוטיות לתמיכה במשתמשים ניידים.

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות