<
יום רביעי , פברואר 21 2018
מבזקים
דף הבית > חדשות > SAP השיקה פתרון התומך בתקן הדיווח XBRL שבנק ישראל יחיל על בנקים

SAP השיקה פתרון התומך בתקן הדיווח XBRL שבנק ישראל יחיל על בנקים

 

השקת הפתרון החדש הינה על רקע הוראת המפקח על הבנקים לבנקים וחברות האשראי להיערך עם תוכניות עבודה מסודרות ליישום התקן בהן היערכות לתחילת בדיקות מול בנק ישראל באמצע 2016 ומוכנות עלייה לאוויר ב – 2017

SAP ישראל הכריזה על הרחבת פתרון SAP Disclosure Management לתמיכה בתקן הדיווח XBRL   להעברת מידע עסקי ופיננסי, שבנק ישראל החליט לאמץ ולהחיל על הבנקים וחברות כרטיסי האשראי בתחילת שנת 2017. ההשקה היא על רקע מכתב שנשלח מהפיקוח על הבנקים בבנק ישראל  לבנקים וחברות כרטיסי האשראי ב 19 לאוקטובר 2015, תחת הנושא שיטת דיווח חדשה, במסגרתו הן נדרשות להיערך עם תוכניות עבודה שיתייחסו לתחילת בדיקות מול בנק ישראל ביולי 2016 ומוכנות לעלייה לאוויר ב 2017.

התמיכה של SAP בתקן הושקה במסגרת שדרוג פתרון SAP Disclosure Management , המאפשר לחברות וארגונים לנהל באופן ממוחשב ויעיל יותר את כל תהליך פרסום הדוח הכספי והדיווח שלו לרשויות הרלוונטיות בהתאם לתקנות הרגולציה. הפתרון מאפשר אינטגרציהאוטומטית עם מקורות נתונים – Data Link  לסנכרון, והפקת דוחות כספיים כולל ניהול שינויים והשוואות גרסאות דיווח. בפתרון קיימות יכולות מתקדמות של ניטור, ביקורת, מעקב, שיתוף וWorkflow-.

XBRL הוא תקן דיווח בינלאומי שהפך לסטנדרט מקובל ומחייב ברחבי העולם להעברת מידע עסקי ופיננסי. הדיווח, באמצעות פלטפורמה אלקטרונית התומכת בתקן,  הוא מעבר לתקן דיווח עבור הרגולטורים והוא יכול לאפשר גם למשתמשים שונים גישה מהירה ואינטראקטיבית למידע הנדרש. בכך ניתן יהיה לקרוא ולהשוות בין דוחות שפורסמו במדינות שונות בעולם בקלות ללא תלות במאפיינים של מטבע ושפה. אימוץ הדיווח בפורמט XBRL  יאפשר לאורך זמן בניית תשתית השוואתית אחידה לכלל דיווחי החברות הן מצד הרגולטור, החברות המדווחות וגורמים צד שלישי כגון חברות השקעה ואנליסטים,  ובכך העצמת יכולות הניתוח הכספי, הגדלת השקיפות וזמינות הנתונים הכספיים.

יובל דנוביץ

יובל דנוביץ

XBRL מבוסס על שפת XML, המאפשרת זיהוי והצגה אמינה של נתונים על ידי שימוש בתגיות חכמות. אוסף המילים המאושר והמהווה את הבסיס לזיהוי ולהצגה בשפה נקרא –Taxonomy (תורת המיון).

לדברי רו"ח יובל דנוביץ' , מנהל תחום office of the CFO ב- SAP ישראל "יישום XBRL  במערכות המחשב רלוונטי כיום לבנקים וחברות כרטיסי האשראי בישראל, אך צפוי כי היישום יהפוך רלוונטי ליותר חברות עם אימוץ מלא של תקני החשבונאות הבינלאומיים  IFRS  ולמעשה יצור צורך חדש של סביבת הכנה ועריכת הדוח הכספי ישירות מהמערכות האירגוניות".

רו"ח דנוביץ' מוסיף עוד כי "SAP ישראל קלטה במערכת Disclosure Management את טיוטת הטקסונומיה שבנק ישראל פרסם כולל קבצי הקלט והבקרות הנדרשות. ל- SAP יש פתרון מקיף לניהול הדיווח הכספי הטקסטואלי והאלקטרוני כך שהנתונים לדיווחים הכספיים השונים נלקחים מאותו מקור ונותנים שקט ובטחון רב לחשבים ברחבי העולם. עד היום בארגונים לאחר עריכת הדוח הכספי ואישורו העבירו לרוב מסמך Word לגוף שלישי, כמו בתי דפוס או חברות מתמחות, שהמירו את הדוח לXBRL-  ודיווחו אותו לרשות המתאימה. בתהליך זה התגלו לא מעט שגיאות המרה שפגמו באופן משמעותי בדיווחים. אני צופה כי הדיווח בשפת XBRL  יתרחב לכלל הדיווח הפיננסי הציבורי ויהווה תקן בינלאומי מלא גם בישראל כשם שאומצו תקני דיווח אחרים בעבר. ל- SAP ידע וניסיון נרחב ביישום התקן מול חברות וארגונים בשוק האמריקאי והאירופאי ועתה נוכל לרתום אותו גם להצלחת הטמעת התקן בקרב חברות וגופים בישראל.

אודות פעילותה של SAP בישראל

SAP היא ספקית יישומי התוכנה העסקיים הגדולה בישראל. SAP מציעה פתרונות לתחומי פעילות הליבה של ארגונים, והיא היחידה הפועלת בארגונים בכל סדר גודל ובכל תעשיה. ל-SAP ישראל כ-220,000 משתמשי-קצה, והיא ספקית יישומי התוכנה העסקיים המובילה בכל מגזרי התעשייה במשק.  מרכז הפיתוח SAP Labs  ישראל הוא חלק ממערך הפיתוחהבינלאומי של SAP ומשמש כאחד מארבעת מרכזי הפיתוח האסטרטגיים של SAP ברחבי העולם.המעבדה, הממוקמת ברעננה, מעסיקה כ-700 עובדים. היא מגייסת לשורותיה עובדיםמנוסים, בוגרי אוניברסיטאות וסטודנטים ממיטב המוחות בישראל.  SAP Labs Israel מובילה את דגלהחדשנות בSAP -בין השאר על ידי רכישה ומיזוג של חברות טכנולוגיה בארץ.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות