<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > חדשות > "אקס מכינה" – סרט המדע הבדיוני הבריטי, המועמד לפרס אוסקר על התסריט המקורי יעלה החל ממחר לשירות סלקום

"אקס מכינה" – סרט המדע הבדיוני הבריטי, המועמד לפרס אוסקר על התסריט המקורי יעלה החל ממחר לשירות סלקום

"אני רוצה לדבר איתך על האירוע הכי גדול בתולדות האדם", אומר המדען למתכנת שלו בתחילת הסרט "אקס מכינה" (2015), והמתכנת פוקח מולו עיניים "אתה מדבר על בינה מלאכותית?" אכן. סרט המדע הבדיוני הבריטי, מאת אלכס גרלנד (התסריטאי של "28 יום אחרי"), המועמד לפרס אוסקר על תסריט מקורי ולפרס נוסף בתחום הפעלולים החזותיים, מתאר מדען שיצר רובוטית אנושית להדהים. הוא מבטיח אירוע גדול וגם מקיים.EXMACHINA_INTL_INTL_

המותחן הפסיכולוגי של הסופר והתסריטאי אלכס גרלנד, שזו לו הפעם הראשונה כבמאי, זכה לשבחים מקיר לקיר עם עלייתו לאקרנים. הסרט נפתח בביקורו של מתכנת ששמו קיילב סמית (דונל גליסון, "אומץ אמיתי" של האחים כהן) באחוזה הפרטית של מנכ"ל חברה קצת אקסצנטרי, נייתן (אוסקר אייזק, שאך לפני שבוע זכה בפרס גלובוס זהב על תפקידו המאלף במיני סדרה "דרוש גיבור"). נייתן חושף בפני קיילב את ההמצאה החדשה שלו – רובוטית דמוית אדם ששמה אווה (אלישיה ויקאנדר). הוא רוצה שקיילב יאמוד את טיבה, יקבע את איכות רמת הבינה המלאכותית שלה. קיילב נמשך אל הרובוטית, "האם יצרת אותה כך שתפלרטט אתי?", הוא שואל את המדען המטורף.

העלילה מסתבכת כאשר ברגע פרטי בין אווה לקיילב היא אומרת לו כי אין לסמוך על נייתן, בוראה. קיילב משתכנע שאווה מביעה רגשות אנושיים, וכי היא כלואה בניגוד לרצונה באחוזה, שהיא בעצם מכון מחקר. הדאגה שלו גוברת כשהוא מבין שהיא עתידה לעבור תכנות מחדש ובמלים אחרות – למות. קיילב מחליט להתערב ואווה משתפת פעולה. אך מי מפעיל את מי בניסוי זה, על כך לומדים רק בסוף הסרט.

"אקס מכינה", הלקוח מהביטוי "דאוס אקס מכינה", אכן עוסק בהתערבות אלוהית, ותפישת האדם את תפקידו כאל וגם בטכנולוגיה, יחסי כוחות בין נשים לגברים, המבט הגברי בכללותו, תוך שהוא משתמש ברעיונות פילוסופיים, היסטוריים ותרבותיים.

מבקרי הקולנוע התלהבו מהסרט ויצאו מגדרם בשבחיהם. רבים העניקו ל"אקס מכינה" את הציון המושלם והעגול – 100. ex_machina_L_EN

כך למשל עשו ב"לוס אנג'לס טיימס". המבקר הסביר את החלטתו בכך שזה סרט "חריף דמיון ועשוי באופן משכנע… יצירה מצמררת של בדיון ספקולטיבי שלגמרי מתקבל על הדעת. בעת ובעונה אחת בעל מחשבות גדולות ומספק ריגושים אדירים. אבל אפילו מה שנאמר כעת לא עושה די צדק עם הסרט עוכר השלווה הזה": "וול סטריט ג'ורנל", גם הוא העניק את הציון 100, כתב כי "'אקס מכינה' של אלכס גרלנד הוא סרט מדע בדיוני אלגנטי על בינה מלאכותית, המציע משחק מוחות מורכב מאוד מבלי לאבד מכוח המשיכה שלו". באתר הקולנוע החשוב של רוג'ר אברט נכתב כי התסריט של גרלנד מרשים ביותר, "אורג ציטוטים תרבותיים מהמיתולוגיה, ההיסטוריה, המדע  והאמנות החזותית בשיחות חולין באופן שמבהיר כי גרלנד מבין על מה הוא מדבר בזמן שהוא משתדל להסביר רעיונות אבסטרקטיים בשפה פשוטה… המשחק יוצא מן הכלל, במיוחד של אייזק… מדובר בקלאסיקה", פסק לבסוף האתר לא לפני שגם הוא העניק לסרט את הציון המושלם 100. ב"ניו יורק טיימס" הגדירו את 'אקס מכינה' כ"סרט עתידני מפחיד באופן אינטליגנטי ועוסק בחשקים ישנים וחדשים".

 

טריילר טריילר נוסף

 

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות