<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > חדשות > אירועים, כנסים ותערוכות > מפגש פורום 'מועדון עסקים בסין':

מפגש פורום 'מועדון עסקים בסין':

דרור מרום, ערן לסר, אריה שרייה

דרור מרום מנכ"ל ACS Motion Control הפועלת בסין עם ערן לסר מ- Synergy China Fund ואריה שרייר – מנכ"ל PTL Group China

"ההאטה בכלכלה הסינית פחות משפיעה על פעילות חברות ישראליות בסין. מה שמשפיע יותר זה המאבק בשחיתות. סין היא עדיין שוק עצום לטכנולוגיות ישראליות עם אינספור הזדמנויות."

 

"מי שחי בערים המרכזיות  בסין לא רואה ולא מרגיש את ההאטה בכלכלת סין ביומיום." כך אמר אריה שרייר, מנכ"ל חברת  PTL Group China במפגש פורום "מועדון עסקים בסין" China Business Clubהמאגד כ-70 חברות ישראליות יצואניות הפועלות בסין. לדבריו: "הזירה הכלכלית וזירת הסטארטאפים בסין תוססת: בשנת 2015 נרשמו מדי יום 12,000 חברות חדשות בסין, לא כולן היו סטארטאפים טכנולוגיים, אבל מגזרי האינטרנט, המובייל וההייטק היו מהחמים ביותר;  בסין נולדו בשנה האחרונה 23 חברות  Unicorn (סטארטאפים בשווי מעל מיליארד דולר), לעומת 7 יוניקורנים ב-2014. למרות המפולות והטלטלות בבורסה הסינית בשנה החולפת, שוק השקעות ההון סיכון בסין גדל ב-315% לעומת שנת 2014. שוק ההשקעות הזרות הישירות בסין נשאר יציב, ואף גדל מעט בשנה שחלפה. זאת בין היתר, כיוון שהרבה שווקים באירופה נסגרים בפני חברות אמריקאיות ואוסטרליות, שמוצאות בסין מקום נוח לצמוח בו.

"בנוסף, מחירי הדירות ממשיכים לעלות, הקניונים מלאים, רק לאחרונה נפתחו 15 קניונים חדשים בשנגחאי בלבד לבני המעמד הבינוני, והעובדים ממשיכים לבקש העלאות שכר. הירידה מ-7.5% צמיחה ל-6.9% לא מרגשת במיוחד את הציבור ואת הקהילה העסקית ", סיכם שרייר.

"מה שכן משפיע על פעילותן של חברות ישראליות בסין הוא המאבק בשחיתות", הוא מוסיף. "חברות שמעורבות במכרזים ממשלתיים מרגישות שעסקאות שהיה קל לעשות בעבר, כעת קשה יותר לבצען. לפני שהחל המאבק בשחיתות,  הכול אושר מהר, משלחות של פקידי ממשל היו מגיעות לישראל בהרכב גדול, ופעמים רבות בשנה. עכשיו כשהדברים על פסים יותר מסודרים ומפוקחים, זה משפיע על הנזילות של חברות ממשלתיות ושל גורמים קשורים, כך שחלק מהחברות הישראליות – אלו שניגשות למכרזים ממשלתיים – נתקלות לפתע ביותר ביורוקרטיה; הרבה יותר אישורים לכל דבר, וכל פרויקט נבחן בשבע עיניים, אם יש לו הצדקה כלכלית.

עם זאת, גם במצב הנוכחי, סין היא עדיין שוק עצום לחברות ישראליות, עם אינספור הזדמנויות. תוכנית החומש החדשה (מס' 13) של סין המציבה למדינה מטרות ואתגרי-על התפרסמה בשבועות האחרונים. השלטון מפנה תקציבי ענק לפיתוח תחומים אסטרטגיים שחשובים למדינה, רוב הכסף מן הסתם יושקע בחברות מקומיות, אבל גם אם חלקו הקטן יופנה לחברות זרות הפועלות בסין, מדובר בהטבות משמעותיות. לישראל יש הרבה מה להציע בתחומים המועדפים של סין לשנים הבאות, בהם: טכנולוגיות ירוקות, חקלאות מתקדמת, טכנולוגיות ושירותים למגזר הבריאות, ייצור חכם וכלכלת אינטרנט, על נגזרותיה בתחום המסחר, המדיה והבידור.

_1

אריה שרייר

"למאבק בשחיתות יש גם צדדים טובים", מוסיף שרייר, "כי במסגרת הביורוקרטיה, עכשיו הכול יותר מסודר, כך שברור יותר ליזמים זרים מהן הדרישות המדויקות לעמידה במכרז ואין בלבול."

המפגש נפתח בסקירת השינויים שחלו בשוק הסיני תוך התמקדות בניהול הפעילות בסין במציאות עסקית משתנה. אחת המגמות שנדונו  בהרחבה היא העסקת עובדים סינים. יותר ויותר חברות ישראליות שפותחות לעצמן שוק בסין, מגיעות לשלב המתבקש של הקמת נוכחות קבועה בסין, וכחלק בלתי נפרד מכך, גם  להעסקת עובדים סינים, כשרובם אנשי מכירות ותמיכה טכנית. "כל ישראלי שמגייס עובד בסין חושב: כמה כבר יעלה לי איש מכירות סיני? ואז הוא חוטף שוק כששומע את עלויות השכר של עובדים בסין", מספר שרייר, שהחברה בראשותו מעסיקה 136 עובדים סינים עבור לקוחותיה הישראלים. "ציפיות השכר של עובדים סינים, בעיקר בכירים, אמנם נרגעו מעט בעקבות ההאטה ב-10-20 אחוזים, אך עדיין המשכורות אבסולוטית מאוד גבוהות, ובעיקר כשמשווים למשכורות מקבילות בארץ. כדאי לדעת שעלותו של מנהל מכירות סיני נעה בין 60- 120 אלף $ לשנה, ואילו עלות מנכ"ל סיני יכולה להגיע עד כ-200 אלף $ לשנה. באשר לזכויות הסוציאליות – יש הבדלים גדולים בין הערים השונות בסין, וזה נתון שצריך לקחת בחשבון כחלק מעלויות המעביד.גם חשבון ההוצאות של איש מכירות סיני הוא גבוה, משום שהמדינה משתרעת על שטח ענק  ועליו לטוס ממקום למקום. עם זאת, חשוב להפעיל מנגנוני בקרה מאוד הדוקים על חשבון ההוצאות של העובד הסיני.

מרצה נוספת בפורום הייתה מרגו פז, מייסדת ומנכ"ל של חברת Globaleyes, המתמחה ומלמדת כיצד להתמודד עם הבדלים בין תרבותיים ברחבי העולם, כולל בסין, בחברות המנהלות פעילות גלובלית . בהקשר של ניהול עובדים סינים, היא הוסיפה כי שיטת"שגר ושכח" הישראלית לא עובדת עם סינים. עם הסינים צריך לנקוט במיקרו-ניהול, כלומר: לא להסתמך על ה-כן של הסיני, כי הוא לא יגיד לעולם שלא הבין או שלא יודע. יש לוודא את תוקף ה"כן" הזה גם לאורך התהליך, לקרוא לעובד גם אם אין בעיה, לעקוב לאיזה שלב הגיע, להראות לו שאתה כמנהל נוכח לאורך כל הדרך.

******************

"מועדון עסקים סין" China Business Club

הוא פורום המאגד כיום כ-70 חברות ישראליות יצואניות הפועלות בסין, אשר הוקם על ידי PTL Group, קבוצת חברות בבעלות ישראלית העומדת 16 שנה מאחורי פעילותן של חברות ישראליות ובינלאומיות בסין, ומספקת להן שירותי הקמה ותמיכה בניהול ותפעול פעילותן בשוק הסיני. הקבוצה נוסדה על ידי היו"ר צבי שלגו, מוותיקי היזמים הישראלים בסין. על בסיס הידע והניסיון הרב שנצבר בה לאורך השנים, עם מעל 100 לקוחות (רובם ישראלים) ויותר מ-200 פרויקטים, הוחלט לגבש פורום מקצועי עבור מנהלים פעילים בחברות ישראליות הפועלות בשוק הסיני.  PTL Group מעסיקה כ-190 עובדים בסין, בהם 136 עובדים של לקוחותיה, ועוד 51 עובדים שלה עצמה. בין לקוחותיה הישראלים בסין: טאואר ג'אז, , Visualead,  מטריקס גלובל, , Lexifon, Inneractive, קומיגו , ACS, Digiflex, קורנית דיגיטל, Scodix, פלטיין, ,  , טוטנאור, דגניה מדיקל, תדיטל מקבוצת הארגז, ורבות אחרות.

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות