<
יום ראשון , דצמבר 17 2017
מבזקים
דף הבית > חדשות > דבר העורך: יהודה אלידע > כנס רעננה IT City: האימפקט של הטרנספורמציה הדיגיטלית על המשק הישראלי

כנס רעננה IT City: האימפקט של הטרנספורמציה הדיגיטלית על המשק הישראלי

מאת: יהודה אלידע

כששורות אלה יגיעו לידי קוראי IT מגזין, כבר נהייה אחרי נעילת אירוע ההשקה של סדרת IT City, יוזמה של המגזין בשיתוף עיריית רעננה ובהשתתפות חברות הטכנולוגיה המובילות %d7%99%d7%94%d7%95%d7%93%d7%94-%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%93%d7%a2בישראל. התוכנית היא לשבץ ב-2017 כתריסר כנסים מקצועיים, בממוצע אחד לחודש, בהם דמויות מפתח במגזר ההי-טק יציגו את התרומה שלהם לקידום מה שנקרא "הטרנספורמציה הדיגיטלית" במשק הישראלי, בעולם העסקים ובמערכות הציבוריות. המטרה שלנו, כיזמי התוכנית וכמערכת המגזין הזה, היא לתרום עוד פיגום חיוני לבוני הגשר על פני התהום שמפרידה בין מפתחי הטכנולוגיה ומיישמי הפתרונות לבין לקוחותיהם במגזרי התעשייה והשירותים, הפרטיים והציבוריים, אנשי עסקים ומנהלי ארגונים שלא זכו להכשרה טכנולוגית מתאימה לעידן הדיגיטלי.

אין הגדרה מוסכמת אחת למושג "הטרנספורמציה הדיגיטלית". יש אנליסטים שמתייחסים לקרשנדו הרועם בפרק הסיום של סימפוניה שאת הפתיחה המהורהרת שלה שמענו לפני 70 שנה, כאשר המחשבים המסחריים הראשונים יצאו ממעבדות הפיתוח למשרדים האחוריים (Back Offices) של ארגוני ה-Enterprise הגדולים בעולם. לעומתם יש מובילי דעה שמדברים על נקודת תפנית (Tipping Point) בה האופקים הטכנולוגיים נפתחים לנופים חדשים של אוטומציה ואוטונומיה. אם ב-70 השנים הראשונות של הטמעת תהליכים דיגיטליים בתעשיה ובשירותים, הממשלתיים והעסקיים, הדגש היה על "מיכון", כלומר ביצוע מכני של תהליכים שלא דורשים חשיבה יצירתית (לדוגמה, ניהול ספרי חשבונאות), בשנים הקרובות הדגש יעבור ל"אוטונומיה", כלומר מערכות שמסוגלות לקבל החלטות אינטליגנטיות ללא הכוונה אנושית צמודה. מערכות אוטונומיות יודעות לקבל החלטות בכפיפות לחוקי פעולה כלליים, לא הצמדות להוראות חד משמעיות צרובות מראש בקוד. (באנלוגיה לא לגמרי מדוייקת, קבלת החלטות עצמאית על בסיס "פקודות קבע" ולא רק הוצאה לפועל של הוראות נוהל ספציפיות למצב נתון.)

האוטונומיה מודגמת היום בתחרות לייצר "מכוניות ללא נהג". מחשבים דיגיטליים שובצו במכוניות הרבה לפני שמינהל פיתוח הטכנולוגיות הצבאיות (DARPA) האמריקאי יזם את סדרת תחרויות נושאות פרסים בין כלי רכב אוטונומיים על מסלול מאתגר במדבריות נבדה. היוזמה הביאה לכך שתוך שנים ספורות נמצאו פתרונות טכנולוגיים אמינים למרבית האתגרים של נהיגת שטח (ללא כבישים ותמרורים) ללא נהג (לא על הרכב ולא בשליטה מרחוק). המנצחים בתחרויות הגיעו להישגים שגם נהג מיומן יתקשה לחקות בהצלחה, שלא לדבר על נהג צעיר שזה עתה גמר קורס נהיגה צבאי. הטכנולוגיה שימשה נקודת מוצא, כידוע, לפיתוח המכונית האוטונומית של גוגל, ובעקבותיה לפרויקטים בתריסר חברות אחרות המתחרות על עיצוב עולם הרכב העתידי. ויש עוד דוגמאות שכבר נחשפו. אוטונומיה של מערכות שליטה ובקרה בסביבה האורבנית היא הערך המרכזי של חזון ה"עיר חכמה", Smart City. בתחום הזה האתגר הוא כפול: מצד אחד שיפור השירות לתושב על ידי אינטגרציה של מידע המגיע למוקד שליטה ובקרה ממספר גדול של סנסורים המנטרים ברצף פרמטרים שונים כדי לקבל תמונה רחבה ועמוקה יותר של מצבים משתנים. ומצד שני, קבלת החלטות והפעלה נבונה של מתקני תאורה, תחבורה, מים, ביוב וכדומה בצורה אוטומטית, על ידי תוכנה אנליטית, תוך חיסכון בעלויות כוח אדם וקיצור משמעותי של זמני תגובה.

אלה שתי דוגמאות מוכרות של מגמה המקיפה יותר ויותר ורטיקליים. ברפואה מדברים על דיאגנוזה מונחת מחשב, "מערכת מומחה" שמרכזת ביישום Big Data את כל הידע הקליני בתחום רפואי נתון. באבטחת סייבר הטרנספורמציה הנדרשת אמורה לתת יתרון מנצח לכוחות החוק והסדר על פני ההאקרים ולנטרל את פושעי האינטרנט. בשיווק המטרה היא לעבור מהשלב "הילדותי" של ניהול המבוסס על "תחושות בטן" וניסיון חיים של "מבינים", לשלב הבוגר, דיסציפלינה הנדסית מדוייקת ונוסחאות Best Practice כמותיות. אפילו במקצועות "חופשיים", כמו עריכת דין וראיית חשבון, בהם יש ערך מוסף קריטי לאינטליגנציה ויצירתיות, לא חסרות דוגמאות לנקודות בהן מחשב עוצמתי יכול להתחרות בניתוח נתונים בכל מוח אנושי. הוא אולי לא יכול להחליף את האשף שמופיע בפני בית המשפט, אבל הוא כן יכול לשמש מכפיל כוח אפקטיבי למתמחה שעושה במשרד את "שיעורי הבית" של העו"ד הידוען.

p1560273 ניצני הטרנספורמציה הדיגיטלית נבטו בערוגות המבטיחות של אנליטיקה מסיבית (Big Data), רובוטיקה מעשית (Non Anthropoid), נגישות בלתי פוסקת (Smartphone) ותפיסות רדיקליות במתודה של פיתוח יישומים איטרטיבי (DevOps). המכנה המשותף לכל הווקטורים האלה הוא עיקרון "הבינה המלאכותית" (Artificial Intelligence), שטוען כי ההבדל בין היכולות הקוגניטיביות של מוח אנושי לבין מעטפת היכולות של מחשב דיגיטלי הוא כמותי, לא איכותי. נכון שיש אזור גבול "אפור", בו כמות הופכת לאיכות ועד שלא חוצים אותו אי אפשר לבצע משימות שמאופיינות באיכות "אינטליגנטית", אבל לדעת חסידי AI אנו קרובים מאוד לחציית הגבול האחרון וכניסה לעידן "המכונות החושבות". גם אם החסידים, כדרכם של חסידים, מגזימים באופטימיות של תחזיתם, די ברור שאנו יכולים להעריך (כדברי וינסטון צ'רצ'יל לאחר הניצחון באל עלמיין) ש: "זה לא התחלת הסוף, אבל בהחלט כן, סוף ההתחלה". הטרנספורמציה הדיגיטלית יצאה לדרך – ואין דרך חזרה.

בסדרת כנסי IT City נחקור אספקטים שונים של הטרנספורמציה הדיגיטלית בדגש על יישום במערכות IT ארגוניות – במקביל לסיעור מוחות שאמור לחשוף את הנושאים שמושכים את יזמי הסטארט-אפים הישראליים. קהל היעד הוא מנהלים ומשקיעים, שמעוניינים להעמיק את הבנתם ואת מעורבותם במהפכה שכבר צוברת מומנטום. הזמנו כמרצים ונותני חסות את האנשים שיש מה ללמוד מניסיונם וכדאי לעקוב אחרי המסלול שהם מסמנים. הכנסים מוגבלים למספר קטן של משתתפים – אבל במקביל הנושאים יקבלו כיסוי הולם במסגרת המגזין המודפס. חכו לכתבה הראשונה בגיליון ינואר 2017.

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות