<
יום שלישי , דצמבר 19 2017
מבזקים
דף הבית > חדשות > דבר העורך: יהודה אלידע > כסאות מוזיקליים: גוגל, מיקרוסופט ואפל מחליפות תפקידים

כסאות מוזיקליים: גוגל, מיקרוסופט ואפל מחליפות תפקידים

Google_I-O_2014-190

בכנס השנתי Google I/O, שנפתח ב-25 ליוני במרכז הקונגרסים מוסקוני בסן פרנסיסקו, הציגה גוגל אסטרטגיה רב מסלולית לפיתוח סביבת אנדרואיד, מערכת ההפעלה הפופולרית לטלפונים חכמים, טאבלטים וגאדג'טים למיניהם. לוותיקי הבראנז'ה ה-Keynote המלהיב הזכיר את הימים הטובים של מיקרוסופט, כאשר ביל גייטס ניסה לשכנע את העולם ש- Windows היא המענה לכל אתגר דיגיטלי. בדיעבד, הניסיון ההיסטורי הזה לא נחשב לסיפור הצלחה. Windows לא הצליחה לחדור לעולם הקשוח של "מעבדים משובצים", Embedded CPU, לכל היותר היא הצליחה לגרד את החלודה מעל הטלפונים של נוקיה ואפילו על מכונות המשחק של מיקרוסופט עצמה Windows לא נמצא לה מקום מכובד. ההתעקשות של גייטס ובאלמר לא להכיר בזכות הקיום של חלופות ל-Windows היא הסיבה העיקרית לקיפאון היצירתי שאופף את מיקרוסופט במאה ה-21.

 

המנכ"ל החדש (יחסית) של מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, הכריז החודש שיישומי החברה יתמכו בעתיד גם באנדרואיד, כפירה חמורה בתורת הייחוד החלונאי של ביל גייטס וסטיב באלמר נביאו. גוגל לעומת זאת, מתכוונת לרכז את כל מאמציה סביב גרסאות שונות של אנדרואיד, מותאמות ליישומים שונים, תוך הורדת הדגש החלש שניתן בעבר ל-Chrome. לדברי גוגל, למעלה ממיליארד משתמשים עושים למעלה מ-100 מיליארד שימושים מדי יום במכשירים המריצים את אנדרואיד. 62 אחוז ממערכות אנדרואיד שיוצאות לשוק בכל חודש מוטמעות במחשבי טאבלט, כלומר הן נוגסות ישירות בשוק של Windows על PC. הגרסה הבאה של אנדרואיד, שמסומנת בפשטות Android L (ואנחנו הרי קיווינו שזו תהייה מהדורת "חומוס עם צנוברים" שתחליף את מהדורות הסוכריות והגלידה) תכלול תמיכה משופרת במאיץ הגרפי, ותאפשר קפיצת מדרגה במהירות ובעושר התכונות של גרפיקה על טלפונים וטאבלטים. כמו כן, Android L תכלול פונקציית נעילה מתוחכמת (נגד גנבות, שהפכו לענף הצמיחה הבולט של הפשע הזעיר בארה"ב), שמשתמשת ב-GPS ובאותנטיקציה קולית לפתיחת המכשיר לשימוש.

 

גרסת המחשוב הלביש, Android Wear, הכוללת תמיכה ביישומים מוכווני מיקום, תדיע לשוק עוד הקיץ על "שעונים" חכמים מתוצרת סמסונג ו- LG. כדי להרחיב את מבחר המכשירים בשוק ולקבוע את הסטנדרט דה-פקטו למחשוב לביש, גוגל מציעה תכנון בסיסי של חומרה (Hardware Reference Design) וסביבת פיתוח יישומים ליצרנים שלא מעוניינים להתחיל על דף לבן. מסלול דומה לוקחת Android Auto, גרסת המערכת להטמעה במכוניות. לא מדובר בנהיגה אוטונומית (שזה פרויקט עצמאי, מעין סטארט-אפ פנימי) אלא במערכת קונבנציונלית יותר, שנועדה ליישומי ניווט, קבלה ומשלוח של הודעות קול וטקסט, בידור לנוסעים והתראות לנהג. הגרסה הזאת מופעלת בדיבור כברירת מחדל ולדברי גוגל עוצבה כך שלא תסיח את דעת הנהג ממצב התחבורה סביבו.

 

גוגל גם ממשיכה בכיבוש חדר הטלוויזיה המשפחתי עם Android TV כאשר היעד הוא להפוך את קופסת הממיר (Set-Top Box) לשרת מדיה ביתי, כולל משחקים מקוונים ויישומי בית חכם – בנוסף לשמירת סרטים והזרמת טלוויזיה באינטרנט (OTT). מצד שני, גוגל השאירה סימן שאלה מציק לגבי העתיד של טלפוני Nexus, שבעבר יוצרו עבורה על ידי חברות קוריאניות. בזמן שמיקרוסופט מנסה למצוא חיים חדשים ביצור חומרה ותחרות בשוק הטלפונים, גוגל כנראה החליטה שזה כנראה לא משתלם. בנדיבותה הרבה היא משאירה את התסכולים ושולי הרווח הצנומים לאסיאתים.

 

בעוד מיקרוסופט וגוגל מחליפות מקומות בזירת התוכנה, אפל מתחילה להיות מושפעת מעולמו הרוחני (הירוק) של טים קוק, המנכ"ל המופנם שנכנס לנעלי המחול (הסניקרס) של סטיב ג'ובס ז"ל. בניגוד לפטרון המיתולוגי שלו, שנודע באגוצנטריות הקיצונית שלו, טים קוק הוא הומניסט בעל אחריות חברתית כלפי האנושות ואחריות "ירוקה" כלפי הסביבה. אנליסטים, עיתונאים ומשתמשי Apple אחרים צריכים להנמיך את הציפיות שלהם לחשיפת טכנולוגיות ומכשירים פורצי דרך בכנסים השנתיים של החברה – למרות ההכרזה של טים קוק על "שנת היצירתיות" בכנס האחרון. קוק מאמין שאפל צריכה להיות קשובה יותר לקולות המגיעים ממחנה "מחבקי העצים" שוחרי הגנת הסביבה – כפי שסטיב ג'ובס היה קשוב לדרישות של מעצבים וגרפיקאים 30 שנה לפניו. הוא גם מזועזע מהגילויים על תנאי העבודה המחפירים במפעלים הסיניים שמייצרים את iPhone ו-iPad ובעבר דיבר על החזרת הייצור לאמריקה. לאחרונה הוא התבטא כלפי בעל מניות מתוסכל, שדרש חזרה לצמיחה ורווחיות מטורפות כפי שהיו בשנים 2003-2013, שהערכים שלו שונים משל הקפיטליסט המצוי. "אנו רוצים להשאיר את העולם מקום טוב יותר מזה שמצאנו אותו", נזף טים קוק במשקיע הנדהם. ביל גייטס, אם היה נוכח בפגישה, היה מוחא לו כפיים.

אודות מערכת ITnews

נגישות