<
יום ראשון , דצמבר 17 2017
מבזקים
דף הבית > חדשות > דבר העורך: יהודה אלידע > תקשורת אחודה: מיקרוסופט וסיסקו צוואר אל צוואר ב- UC

תקשורת אחודה: מיקרוסופט וסיסקו צוואר אל צוואר ב- UC

1 John Chambers

בדיסוננס קיגניטיבי לרוח המונדיאל, מדווחת חברת מחקרי השוק Infonetics, על תיקו (בלי פנדלים) במשחק הגמר על גביע התקשורת האחודה, Unified Communications, שנערך בין מיקרוסופט וסיסקו. תקשורת אחודה, כידוע, היא תפיסה שרואה את כל סוגי התקשורת כפונקציות שונות של מערכת אחת להסעת מידע, המבוססת על טכנולוגיה דיגיטלית אוניברסלית ותשתית IP משותפת. במילים פשוטות יותר, לא משנה מה אתם רוצים להעביר בין שתי נקודות הקצה של ערוץ התקשורת – דיבור, נתונים, ווידיאו, או כל תוכן אחר – ולא משנה אם התקשורת חד-כיוונית (כמו הורדת סרט מאתר Web) או אינטראקטיבית (כמו בשיחת טלפון), אחד-לאחד, אחד-לרבים (שידור) או רבים-לרבים (וועידה מתוקשרת), בכל מקרה מדובר בסך הכל בתמסורת של ביטים ובייטים בחבילות הנשלטות על ידי פרוטוקול האינטרנט.

 

מאבק הטיטאנים

לתפיסת התקשורת האחודה פוטנציאל להוריד עלויות ולשפר את חוויית התקשורת בצורה דרמטית. כאשר כל הפעילות הקשורה בתקשורת הופכת ליישומי תוכנה הרצים במחשב האישי, השרתים או הנתבים, "השמים הם הגבול". העשרת הפונקציונליות, שיפור השליטה ואבטחת איכות השירות הם פועל יוצא של היצירתיות והכישרון של המתכנתים ולא תוצאה החלפת "ברזלים". בסביבת UC נוצרת הפרדה, בפועל אם לא להלכה, בין החומרה הבסיסית שנדרשת כדי לנתב כל חבילת ביטים ליעדה לבין הפונקציונליות של היישום החכם, שמשתמש בתשתית כצינור פסיבי לצורך העברת מידע מצד לצד. בצומת המפגש הזה, בין חומרת תקשורת בסיסית לבין תוכנת תקשורת מתוחכמת, מתחולל מאבק טיטאנים בין סיסקו למיקרוסופט. על פי המחקר הנ"ל, מסתבר שהמאבק שלא הוכרע בינתיים אולי משום שכל מתחרה מגיעה מצד אחר של הצומת וכלי נשק שונים באמתחתה. עורכי המחקר מסכמים את המצב נכון להיום כתיקו בתמונה הכללית, עם יתרונות מסוימים לכל מתחרה בתחומי החוזק המסורתיים שלה. מיקרוסופט רושמת הכנסות רבות יותר תחת הכותרת "תקשורת אחודה" וסיסקו יותר תחת טלפוניה ומרכזיות IP. אבל בסך הכל אין הכרעה ברורה.

למעשה, התמונה הזאת קצת מעוותת מנקודת ההשקפה של משתמשים עסקיים ומנהלי ה-IT, שלא רואים בטלפוניה קטגוריה נפרדת. אם מגדירים UC כקטגוריה שכוללת גם את פתרונות הטלפוניה בנוסף לתקשורת בין מערכות מחשב, היתרון של סיסקו גדל ומיקרוסופט יורדת למקום השישי בליגת היצרניות. את המקום השני תופסת Avaya ואחריה NEC. מצד שני, המגמה האוניברסלית המתמשכת היא של קיטון בסקטור הטלפוניה וגידול בסקטור הנתונים, מגמה שפועלת לטובת מיקרוסופט. אלא שגם במגמה זו נרשמת תפנית דרמטית שכבר מתחילה להשפיע על מאזן הכוחות בשוק. לתפנית קוראים "קישוריות מוגדרת תוכנה", Software Defined Networks, ובמהותה נועדה להעביר את מירב הפונקציונליות של הרשתות מהנתבים והיישומים הייעודיים לחומרת המיתוג לרובד מערכות ההפעלה והשירותים שהן מספקות. בתפיסת SDN כל סוגי התקשורת הם שירותים של מערכת ההפעלה (כמו הדפסה), שהודות לווירטואליזציה אינם מגבלים לפלטפורמת חומרה זו (הנתב או המתג) או אחרת (תחנת העבודה או שרת התקשורת).

 

תקווה לחברות צעירות ויצירתיות

כפי שהדברים מצטיירים היום, תקשורת אחודה היא פועל יוצא, כמעט ברירת מחדל, של SDN ולכן מאזן הכוחות הנוכחי חייב להשתנות כתוצאה מכניסה של כוחות חדשים לנושא. בין שאר הגורמים שחייבים לקחת בחשבון בולטת VMware, שהכריזה לאחרונה על העניין שלה ברשתות מוגדרות תוכנה. בתפיסה שמקובלת על VMware לתצורה הפיזית של הרשת אין חשיבות רבה, כפי שלא מעניין אתכם לדעת מי היצרן של השרתים במרכז המחשבים הווירטואלי. גישה זו, אליה הצטרפו חברות חומרת תקשורת קטנות, המפחדות מהדומיננטיות של סיסקו, מחדשת את התחרות הבריאה של חברות צעירות ויצירתיות, שלא נחשבו למועמדות להשתתף במונדיאל הבא. חובבי התחרות החופשית יכולים רק לעלוץ בנפול הטיטאנים.

אודות יהודה אלידע

עורך ראשי. במהלך חצי יובל השנים האחרונות ביסס יהודה אלידע את מעמדו המוביל בין העורכים והפרשנים של טכנולוגיות מידע בישראל, הודות לרקע מדעי (MSc בפיזיקה ממכון ויצמן), ניסיון ניהולי (15 שנה בשיווק וניהול חברות בישראל ובחו"ל), גישה אנליטית ומחויבות לעיתונאות אחראית. יהודה אלידע ייסד, ניהל וערך את המהדורה הישראלית של PC Magazine ואת NET Magazine וב-12 השנים האחרונות הוא העורך הראשי של IT מגזין, מוסף המחשבים של גלובס, בנוסף לאחריותו על התכנים המקצועיים של פורטל IT News.
נגישות