<
יום שלישי , דצמבר 19 2017
מבזקים
דף הבית > חדשות > דבר העורך: יהודה אלידע > מקינטוש בחליפה ועניבה? זה כבר לא מצחיק

מקינטוש בחליפה ועניבה? זה כבר לא מצחיק

 

tim-cook-apple

כבר ב-1983, כאשר המקינטוש ניסה לאתגר את ה-PC של IBM בהצגת חלופה גרפית, ידידותית למשתמש, מתוחכמת (ויקרה) לתחנת העבודה האישית, התקבעה החלוקה התודעתית בין שתי הפלטפורמות; המק נועד לאנשים יצירתיים, ה-PC למנהלי חשבונות.

 

חוויית כמעט מוות כלכלי

אפל העמיקה את החלוקה הזאת בצורה מכוונת כצורה של התבדלות אליטיסטית, שבזה לערכים הכלכליים והתועלתניים של מנהלי המחשוב בעסקים – התנשאות שהביאה לכך שהמקינטוש נעשה לזן נדיר על שולחנות העבודה מחוץ למחלקת הגרפיקה והצילום. אפל כמעט ושילמה בחייה על האליטיזם של סטיב ג'ובס – שהיה אמיץ דיו כדי להחליף את ההגדרה של Apple מחברת מחשבים לחברת עזרים דיגיטליים לבידור ולתקשורת. עכשיו סטיב נופש בשדות הציד הנצחיים של עולם שכולו טוב ואפל נסחפת לאיטה חזרה לשולחנות העבודה וחדרי השרתים.

המנוף העיקרי של אפל במאמץ להשתלט על יותר מקום על שולחנות העבודה הוא הרעיון של Desktop as a Service, כלומר העברת מרבית היישומים של שולחן העבודה מתחנת הקצה לשרת. הרעיון אינו חדש, אפילו מיקרוסופט תמכה בו בלב ולב תחת הכותרת "שרת מסופים", והיום זו VMware שמובילה אותו כחלק מתוכנית הווירטואליזציה. בעבר מרבית מנהלי המערכות לא חשבו שהמק יכול להיות "תחנת קצה רזה" (Thin Client), בעיקר משום שהמחיר היה שמן להבהיל. לאחרונה התמחור של המק נעשה הגיוני יותר והמנמ"רים מתחילים לחשוב אחרת, כך לפחות על פי מחקר שעשתה Dimensional Research עבור חברת VMware. על פי התוצאות שפורסמו – ואותן יש לקחת עם קורטוב של ספקנות בריאה, משום  שהן מבטאות במובהק את האינטרס הברור של VMware – 71 אחוז המנמ"רים ערוכים לתמוך בתחנות מק אם הלקוחות שלהם מעוניינים בכך ו-66 אחוז כבר עושים זאת בפועל. הדחף לכך נובע, כנראה, מהסרת הטאבו על "מכשירים שמשתמשים מביאים" BYOD, מגמה שהתחילה בטלפונים חכמים והתפשטה משם לטאבלטים ולמחשבים ניידים.

 

הניידים פורצי הדרך

המחשבים הניידים של Apple התקבעו בשנים האחרונות בצמרת הליגה של "קלים, דקים, אלגנטיים ויוקרתיים". מנהלים מחודדי חושים הבינו מוקדם את הערך התדמיתי של Mac Air ואילצו את המנמ"רים להוסיף אותם לרשימת הציוד הנתמך של הארגון. המעבר בעשור האחרון לתשתית שרתים וירטואליים, התפיסה הארכיטקטונית שנקראת SOA שהחליפה יישומים רבים בשירותים ארגוניים, ועכשיו ההגירה האינטנסיבית לעננים פרטיים והיברידיים, סילקו את קני ההתנגדות האחרונים.

עם זאת, הקבלה של המק כפלטפורמה ארגונית לגיטימית לא הביאה לשיפור משמעותי במכירות. באופן פרדוקסלי, חברת המחקר IDC פרסמה כמעט בו-זמנית את סיכומי המכירות ל-2003, שמצביעים דווקא על ירידה (מספרית) בחדירה של המק לארגונים. אמנם הירידה בנתח השוק קטנה, מ-11 ל-10.1 אחוז מכלל תחנות העבודה, אך מה שצריך להדאיג את מנהלי אפל הוא השינוי במגמה אחר עשור של צמיחה רצופה. הדבר שעוצר, כנראה, את המשך הצמיחה הוא הקושי להריץ תוכנות לקוח שנוצרו עבור סביבת Windows על תחנות מקינטוש גם כאשר נעזרים בכל הטריקים של וירטואליזציה. כדי לשבור את הקרח יהיה על אפל להציע פתרונות אמולציה של ממשק Windows טובים יותר, משום ש-VMware לא תעשה עבורה את העבודה השחורה. ובמחשבה שנייה, אם לחילופין OS X היתה קצת יותר דומה ל-Linux, אולי המקינטוש היה הופך לתחנת העבודה המועדפת בארגונים שמעדיפים את לינוקס על Windows.

אודות יהודה אלידע

עורך ראשי. במהלך חצי יובל השנים האחרונות ביסס יהודה אלידע את מעמדו המוביל בין העורכים והפרשנים של טכנולוגיות מידע בישראל, הודות לרקע מדעי (MSc בפיזיקה ממכון ויצמן), ניסיון ניהולי (15 שנה בשיווק וניהול חברות בישראל ובחו"ל), גישה אנליטית ומחויבות לעיתונאות אחראית. יהודה אלידע ייסד, ניהל וערך את המהדורה הישראלית של PC Magazine ואת NET Magazine וב-12 השנים האחרונות הוא העורך הראשי של IT מגזין, מוסף המחשבים של גלובס, בנוסף לאחריותו על התכנים המקצועיים של פורטל IT News.
נגישות