<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > חדשות > אירועים, כנסים ותערוכות > היקף הכלכלה השיתופית בעולם עומד כיום על 250 מיליארד דולר וצפוי לגדול עד כדי 2 טריליון דולר

היקף הכלכלה השיתופית בעולם עומד כיום על 250 מיליארד דולר וצפוי לגדול עד כדי 2 טריליון דולר

דו"ח מחקר של בנק אוף אמריקה מריל לינץ:

היקף הכלכלה השיתופית בעולם עומד כיום על 250 מיליארד דולר וצפוי לגדול עד כדי 2 טריליון דולר

 image005 (1)בסקירה מיוחדת של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' על הכלכלה השיתופית (Uberfication), קובעים הכלכלנים כי הכלכלה הזאת הפכה למשמעותית בחיי היום יום. לדברם, חברות כמו Amazon, Netflix, Expedia, Spotify, PayPal ועוד, נחשבות כנקודת כניסה טובה למשקיעים אופטימיים 

בשנים האחרונות המונח "כלכלה שיתופית" התרחב ומיזג תחתו סוגים רבים של חברות שמטרתן לחבר אנשים זרים באמצעות טכנולוגיה. באותה מידה ובאופן טבעי זוהי הזדמנות עבור המשקיעים לעקוב אחר מגמת ה"אוברפיקציה" העולמית ולקצור רווחים מהטרנד הטכנולוגי החדש. לדבר האנליסטים בבנק אוף אמריקה מריל לינץ' (פליקס טראן, סרבזיט נהאל ובייג'יה מא), השפעתה הישירה של כלכלה שיתופית על כל תחום בחיי הצרכן, הפכה משמעותית כל כך, שהיא יצרה למעשה מגוון גדול של מודלים עסקיים חדשים. היקף הכלכלה השיתופית כיום עומד על 250 מיליארד דולר עם פוטנציאל ממשי להגיע להיקף של 2 טריליון דולר עד במאה ה-21. התחומים המובילים בהקשר הזה נכון להיום הם פתרונות תחבורה משותפת, שיתוף בתים, שיתוף כוח אדם ושיתוף תכנים באינטרנט. אחת הבעיות של משקיעים פוטנציאלים בהקשר הנתון, היא שחברות רבות בכלכלה השיתופית נמצעות בבעלות פרטית, לדוגמא: Airbnb, Uber, Lyft או TaskRabbit. בדו"ח מחקר שמתבצע בבנק אוף אמריקה מריל לינץ' מציעים רעיונות כיצד לתבל את תיק ההשקעות במניות על ספקטרום הכלכלה השיתופית, באמצעות רשימה של למעלה מ-50 חברות ציבוריות נבחרות כגון NetflixBoxPayPalAlibabaExpedia ו-Amazon. חברות אלו נחשבות "נקודות כניסה" טובות למשקיעים אופטימיים לגבי עתידה של כלכלה שיתופית.

image003המידה בה חברה תחשף לכלכלה השיתופית נמדדת בהתאם לחשיבותם של טכנולוגיה, שירותים ופתרונות, למודל העסקי שלה, לאסטרטגיה, למחקר ולפיתוח. ראש צוות מחקר של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' פליקס טראן, מסר: "לא פשוט למדוד את הקשר המדויק בין חשיפת החברה לכלכלה השיתופית לבין ביצועי המניה (גורמים רבים ומגוונים משחקים תפקיד בהתפתחות של כל מניה בטווח הקצר והארוך). עם זאת, החשיפה לכלכלה השיתופית הינה גורם חיובי מבחינתינו, שחשוב לעקוב אחריו". פליקס מוסיף כי לכלכלה שיתופית גלובלית תוחלת חיים ארוכה.

נתונים עדכניים מראים כי 72% מתושבי ארה"ב מעידים כי השתמשו בשירות שיתוף אחד לפחות, כאשר 2 מתוך 3 צרכנים ברחבי העולם מעידים כי מוכנים להשכיר או לשכור רכוש פרטי. בבנק אוף אמריקה מריל לינץ' מכירים בעובדה שכלכלה שיתופית איננה הקונספט החדש ביותר בימינו, אך הטכנולוגיות המפעילות את הפלטפורמות השונות, הן שמתפתחות ומתחזקות כל הזמן. דו"ח המחקר מצטט את פרופסור ארון סונדאררג'ן מאוניברסיטת ניו יורק: "השיתוף אינו חדש. החדשה היא "הכלכלה השיתופית"; העובדה שאתה מספק שירותים לזרים תמורת תשלום, לעומת עזרה לחבר בחינם". על אף כי כיום התומכים העיקריים בכלכלה השיתופית הם בני דור המילניאל ובני דור הסנטניאל הצעירים, דו"ח המחקר מראה עליה הדרגתית ומתמשכת בנתוני הצריכה של כלכלה שיתופית בכל שכבות האוכלוסיה.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות