<
יום רביעי , פברואר 21 2018
מבזקים
דף הבית > היי טק > חלוצת השירות בחלל, Effective Space הישראלית

חלוצת השירות בחלל, Effective Space הישראלית

חתמה על עסקת 100 מיליון דולר להארכת חייהם של שני לווייני תקשורת בחלל

שני לווייני SPACE DRONE™ קטנים שמפתחת החברה וישוגרו לחלל, יקבלו את השליטה על שמירת מיקומם ותנועתם של שני לווייני תקשורת במסלול ויאריכו את טווח חייהם במספר שנים. שירות מסוג זה בחלל, לא סופק עד היום על ידי אף חברה אחרת.

view_space_drone

view_space_drone

תל אביב. 17 בינואר 2018. חברת Effective Space (פתרונות חלל אפקטיביים מחקר ופיתוח בע"מ(, מהחלוצות בתחום שירותי תפעול בחלל, חתמה על חוזה בהיקף של מעל 100 מיליון דולר עם מפעילת לוויינים בינלאומית. במסגרת ההסכם תשגר Effective Space שני לווייני SPACE DRONE™ קטנים פרי פיתוחה. הלוויינים יתמרנו לעבר שני לווייני תקשורת של המפעילה, ייצמדו אליהם ויקבלו את השליטה על שמירת מיקומם ותנועתם של הלוויינים במסלול. בכך תאריך החברה משמעותית את טווח חייהם ופעילותם הסדירה של לווייני התקשורת היקרים. שירות מסוג זה בחלל לא סופק עד היום על ידי אף חברה אחרת. השיגור מתוכנן למהלך שנת 2020.

לוויין ה- SPACE DRONE™שמפותח על ידי Effective Space שוקל פחות מ-400 ק״ג וגודלו כגודל מכונת כביסה, ומשימתו הראשית היא הארכת חייהם של לווייני תקשורת שאזל להם הדלק לשמירה עצמית של המסלול, אבל פרט לכך הם עדיין ברי שירות. לוויין ה- SPACE DRONE™ מאריך את חייהם של לווייני התקשורת על ידי היצמדות אליהם בחלל ושמירת מסלולם כשהוא משמש כמערכת הנעה חיצונית, ובכך הוא

אריה הלסברנד. צילום אייל יצהר

אריה הלזבנד. צילום אייל יצהר

מאפשר למפעילת הלוויין להאריך את חיי הלוויין שבבעלותה למספר שנים נוספות, ומספק לה ערך כלכלי משמעותי. הלוויין מצויד במנועי דחף חשמליים ובמערכת עיגון לא פולשנית המאפשרת לו להתחבר לכמעט כל אחד מכ-400 לווייני התקשורת הנמצאים כיום במסלול, אף שלא תוכננו שיעגנו אליהם. הלוויין הקטן מותאם לשיגור כמשימת משגר משנית, וישמש מעין "טרמפיסט" בשיגור, מה שמוזיל מאד את עלות השיגור. הוא בנוי לשימושים חוזרים, כך שיוכל לבצע מספר משימות שירות במסגרת טווח חייו, המוערך בכ-15 שנות פעילות.

מעבר לעובדה שלוויין ה- SPACE DRONE™יכול לשמור על מסלול לוויין התקשורת, לתקנו ולשנותו (ואף להוציאו ממסלול לצרכי גריטה), ניתן יהיה להשתמש בו בעתיד גם לסילוק ״פסולת חלל״, כדוגמת שברי לוויינים וחלקי משגרים, לתמוך בתפעול רשתות עתידיות של תקשורת המבוססת על אלפי לוויינים זעירים נמוכי מסלול, ובעתיד יספק גם שירותים למשימות כריית מחצבים מאסטרואידים ואף ייצור בחלל.

לדברי אריה הלזבנד, מייסד ומנכ״ל Effective Space,הטכנולוגיה החדשנית של שירות ללוויינים במסלול תאפשר מהפיכה באופן השמרני בו מנוהלים עד עתה ציי לוויינים בחלל. ״אין כל סיבה כיום שלא יהיה ניתן לתמוך בלוויין לאחר שיגורו למסלול. הטכנולוגיה שלנו מאפשרת למפעילות הלוויינים למקסם את טווח החיים של נכסיהם – הלוויינים שבחלל – ולמצות עד תום את ניצול הדלק שלהם לפני גריטתם. העסקה המשמעותית עליה חתמנו כעת היא מהחוזים המסחריים הראשונים למתן שירות בחלל, ומהגדולים שנחתמו עד כה, והיא תדגים לא רק את התכנות הפתרון הטכנולוגי, אלא גם כיצד מספקים ערך עסקי ניכר ללקוח, תוך יכולת לפעול במסגרת רגולציה וחקיקה בינלאומיים״. Effective Space דיווחה מאז שנת 2013 על שני סבבי גיוס הון ממקורות פרטיים ובמהלך שנת 2018 מבצעת גיוס הון לשלב הצמיחה וביסוס השירות.

אודות החברה

Effective Space (פתרונות חלל אפקטיביים מחקר ופיתוח בע"מ(, שנוסדה בשנת 2013 היא מהחלוצות העולמיות בתחום שירותי תפעול בחלל. לוויין ה- SPACE DRONE™של החברה, מספק שירותים ללוויינים המשייטים בחלל במשימות שונות, כשבשלב הראשון של הפעילות הוא אספקת של שירותי ׳הארכת חיים׳ ללוויינים שאזל להם הדלק והם מצויים במסלול הגאוסטציונרי. בשלבי הפעילות הבאים יוכל הלוויין של Effective Space לספק גם שירות לתמיכה במשימות חלל שונות במסלולים נמוכים ובינוניים, כמו גם במשימות סילוק ׳אשפת חלל׳, משלחות חקר, כרייה ותפעול ייצור בחלל.

מרכז הפיתוח של החברה הממוקם בתל אביב מעסיק כיום כ-15 מהנדסים במשרה מלאה ועוד כעשרה במשרה חלקית. מטה החברה ממוקם בבריטניה ומתוכנן להרחבת הפעילות גם לתחומי ניהול התפעול והשיווק. הנהלת החברה כוללת את אריה הלזבנד, יזם ומנכ״ל, יובל ציפר, סמנכ״ל כספים, אופיר עזריאל, סמנכ״ל טכנולוגיות ודניאל קמפבל, סמנכ״ל שיווק ופיתוח עסקי. למידע נוסף: https://www.effective-space.com/

הערה לקוראים:

החלפת לוויין פעיל למשך 15 שנה מגיעה לעלות של כ-300-350 מיליון דולר (כולל עלות הלוויין עצמו, השיגור והביטוח). דחיית ההוצאה משימוש (על פי נתוני המפעילים) יכולה לחסוך לחברה בין 28-43 מיליון דולר בשנה.

 

https://drive.google.com/drive/folders/1ztWrqKE_Ld7Sf1OlR5-j6QxdmbqfjqZt?usp=sharing

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות