<
יום שלישי , ינואר 23 2018
מבזקים
דף הבית > חדשות > עסקאות > בעל בית חדש לסימטרון. ולקופה שלה…

בעל בית חדש לסימטרון. ולקופה שלה…

יצרנית המדפסות התלת-מימדיות 3D סיסטמס רוכשת את סימטרון (עם קופת המזומנים הדשנה שלה) – ומסמנת מגמה (טבעית) בענף ההדפסה התלת-מימדית ושרשרת הערך שלו – תחום עם קצב צמיחה עצום…

חברת סימטרון (Cimatron) מגבעת שמואל הודיעה על חתימת הסכם למכירתה לחברת D3 סיסטמס במחיר 8.97 דולר למנייה ובסך הכול בסכום של 97 מיליון דולר לעיסקה כולה. המהלך יושלם במהלך הרבעון הראשון של 2015. מאחר שבקופת החברה יש כ-20 מיליון דולר במזומן ובהשקעות קצרות טווח. פירוש הדבר שהשווי הממשי של החברה הוא 77 מיליון דולר.

חברת סימטרון נחשבת לספקית מובילה של תוכנות CAD/CAM תלת-מימדיות לרצפת הייצור. על פי מנכ"ל סימטרון, דני הרן, השילוב עם 3DS, ירחיב את מגוון ההזדמנויות של סימטרון הן בשוק הנוכחי שלה והן בשווקים אחרים בזכות תחומי הפעילות של ויכולותיהם.

ברבעון השלישי של 2014 הסתכמו מכירות סימטרון ב-11.2 מיליון דולר, עלייה של 8% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הרווח ברבעון הסתכם ב-9.7 מיליון דולר.

חברת D3 סיסטמס היא יצרנית ומתפחת של מדפסות תלת-מימדיות, המתמקדת בעיקר בתחום המדפסות התעשייתיות המייצרות מוצרים בסדרות של 1:1 על פי דרישה. בין היתר, היא מספקת מגוון מוצרים (בייצור/הדפסה מיידיים) של חלקים מתכתיים עבור התעשייה. היא מעסיקה כ-1,400 עובדים וניסחרת בבורסה של ניו-יורק לפי שווי שוק של כ-3.9 מיליארד דולר.

רכישת 'סימטרון' היא בהמשך לרכישה קודמת בישראל של חברת 'סימביוניקס' – חברה שפיתחה מערכות סימולציה להכשרת רופאים, ואשר נרכה על ידי D3 סיסטמס ב-120 מיליון (!) דולר.

'הזווית הישראלית' בולטת ומוסברת (מעט) בזכות העובדה שאת החברה האמריקאית מנהל הישראלי לשעבר, אבי רייכנטל. יתרה מזאת, לא מעט מהטכנולוגיות והמוצרים בתחום הדפסת תלת-מימד  פותחו ומפותחים בישראל.

 

בין בעלי המניות הגדולים בסימטרון, שהוקמה בשנת 1982, הייתה עד לפני כשנתיים חברת ההשקעות DBSI של יוסי בן שלום וברק דותן. DBSI  מימשה את החזקותיה ברווח, במסגרת הנפקות משניות שביצעה סימטרון בנאסד"ק – המניות (46% מסימטרון) נמכרו תמורת למעלה מ-30 מיליון דולר, 11 שנה אחרי החברה  נכנסה להשקעה בסימטרון תמורת 4.5 מיליון דולר בלבד. השווי במכירה הנוכחית גבוה יותר, והנהנה העיקרי הוא גוף מוסדי מארה"בWellington  שמחזיק ב-14.6% מהחברה באמצעות שתי קרנות שלו.

DS3 מתמקדת בשוק המוגדר כ-Design to Manufacture. עדיין לא ברור האם סימטרון תפעל כחברה עצמאית בבעלות החדשה, , תפעל בכחטיבה עצמאית בתוכה או תמוזג לגמרי והמותג 'ייעלם'. ניתן להעריך שאחד מהנכסים של סימטרון הוא טכנולוגיית יצירת הקבצים התלת-מימדיים, אשר עשויה לקדם את החזון של 3DS לייצור מיידי מתוך התכנון.

מכל מקום, העיסקה מלמדת על שלב נוסף בהבשלת שוק ההדפסה התלת-מימדית והפיכתו לשוק שבו מתנהלת תחרות של חברות גדולות. ראוי לציין שגם החברה המובילה בתחום, Stratsys (נציגות בישראל – סיסטמטיקס) נמצאת ב'מסע קניות' והיא מגדילה באופן מהיר את מגוון המוצרים, השרותים והטכנולוגיות שברשותה זאת לאחר שרכשה/מיזכה לתוכה את חברת 'אובג'ט' ה'ישראלית' בעיסקה שעוררה לא מעט רעשים משפטיים.

למירוץ הזה יש סיבות טובות: מרבית חברות המחקר מנבאות זינוק עצום לשוק בשנים הקרובות מ-3 מיליארד דולר השנה ליותר מ-20 מיליארד בשנת 2020.

 

אודות מערכת ITnews

נגישות