<
יום ראשון , דצמבר 17 2017
מבזקים
דף הבית > חדשות > עסקי IT בישראל > קבוצת סלקום ונוקיה מכריזות על הקמת מעבדת חדשנות, מהראשונות בעולם ליישומי NB – IoT (NarrowBand IoT)

קבוצת סלקום ונוקיה מכריזות על הקמת מעבדת חדשנות, מהראשונות בעולם ליישומי NB – IoT (NarrowBand IoT)

 

 במעבדה יפתחו פתרונות מתקדמים ליישום NB – IoT המקושרים לתשתית הסלולרית של סלקום

רון שבילי צילום סיון פרג

רון שבילי צילום סיון פרג

רון שבילי, סמנכ״ל הטכנולוגיות קבוצת סלקום: "NB – IoT הינה הטכנולוגיה המתקדמת ביותר לתקשורת של יישומי IoT שהתקן שלה הושלם לפני מספר חודשים. בימים אלה השלמנו הקמת מעבדת IoT חדשנית  ביחד עם  נוקיה. המעבדה מאפשרת ליזמים וסטארטאפים נגישות מוקדמת לטכנולוגיה וסביבת פיתוח בה יוכלו ליצור את פתרונות העתיד״.

יוני סבג, סמנכ"ל שיווק קבוצת סלקום: "מעבדת החדשות תבסס את היכולת של קבוצת סלקום ליישם פתרונות חדשניים ומתקדמים בעולם ה IoT ותאפשר לסטארטאפים וחברות לפתח יישומים מותאמים לרשת ה IoT המתקדמת והעתידית להיות הנפוצה בעולם".

אריק טל – מנכ"ל נוקיה ישראל ואגן הים התיכון: "אנו מאד גאים על כך שסלקום הינה בין הראשונות בעולם להקים מעבדת  NB-IoT. אנו בנוקיה עמלים באופן שוטף על יצירת חדשנות-ערך עבור לקוחותינו. יחידות הקצה הראשונות של יצרנים שונים התומכות ב- NB IoT צפויות להגיע לשוק במהלך 2017. נוקיה יחד עם סלקום כבר החלו בבחינת הטכנולוגיה באמצעות אבי-טיפוס של יחידות-קצה על גבי רשת 4G מתקדמת מתוצרת נוקיה".

טכנולוגיית NB-IoT הינה רשת תקשורת ל"האינטרנט של הדברים" במימוש יישומים מגוונים. היא מבוססת על רשת רדיו סלולרית דור 4 ומתוכננת להתומדד עם מיליארדי חיישני "אינטרנט של הדברים" בו זמנית באמינות גבוהה ובצריכת נתונים ומשאבי רשת מינימאלים.  טכנולוגיה חדשנית זו נבחנת בשיתוף נוקיה, במעבדת ה- IoT בסלקום בימים אלה בהתבסס על תשתיות דור 4 הקיימות תוך ניצול יעיל יותר של משאבי הרדיו, זאת על מנת לשרת מספר גדל והולך של חיישנים ובקרים מסוגים שונים בתחום הערים החכמות, מפעלים חכמים, חקלאות חכמה ועוד.

השימוש בטכנולוגיית ה- NB-IoT מספק מענה יעיל יותר לאתגרי הקישוריות השונים, כדוגמת בקר המנהל השקיה בשדה חקלאי מרוחק, חיישן המנטר זמינות חניה בחניון, בקר של מכונה תעשייתית הממוקמת בתוך מפעל, שעון מים/גז הממוקם בחדר מדרגות או במרתף, וישנים מקרים רבים ונוספים.

אתגר נוסף ב IoT הוא צריכת האנרגיה של החיישנים, אשר מחייבת טעינה/החלפה של הסוללה לצורך פעילות רציפה של החיישן, בכדי לאפשר איסוף של מידע, ניתוחו והפקת תובנות לייעול תהליכים קיימים תוך נקיטת פעולות אקטיביות מתקנות במידת הצורך. טכנולוגית ה NB-IoT מעניקה פתרון באמצעות שדרוג של רשתות דור 4 כדי להתמודד עם הביקושים הדינמיים של מיליארדי חיישנים ובקרים הצפויים להתחבר אליה. NB-IoT משפרת את הכיסוי הסלולרי לעבר אותם חיישנים המותקנים כאמור במקומות קשים לכיסוי רחב ואופטימלי יותר, ואף מאפשרת הארכת חיי הסוללה עד כדי 10-15 שנים בין טעינה לטעינה.

כמו כן מחירו של מודול תקשורת מסוג זה צפוי להיות זול משמעותית ממודולי התקשורת הקיימים כיום. יתרונות אלו יאפשרו פריסה מאסיבית של יישומים חכמים בעיר, במפעל, בשדה ועוד, תוך הוזלה משמעותית של הוצאות התפעול.

במסגרת פעילות המעבדה סלקום ונוקיה יעניקו פלטפורמה לסטאראפים  וחברות מסחריות הן בעולם הפיתוח, הן בליווי עסקי והן ביצירת הזדמנויות עסקיות.

סלקום בשיתוף פעולה עם נוקיה, הקימו בימים אלה, בבית סלקום, מעבדת חדשנות ליישומי IoT במסגרתה נבחנים אבי טיפוס של חיישנים המקושרים לתשתית הסלולרית של נוקיה בטכנולוגיית NB-IoT. מדובר באבי טיפוס שונים שנועדו להדגמת טכנולוגית הסלולר החדשה.

מעבדת החדשנות שמפעילות סלקום ונוקיה במשותף ליישום טכנולוגית ה NB-IoT הינה מבין הראשונות בעולם ותאפשר לסלקום הרחבת סל השירותים ללקוחותיה ביישום של הטכנולוגיה כבר במהלך 2017 עם השקת ציוד קצה מסחרי מבוסס טכנולוגיה זו.

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות