<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > חדשות > עסקי IT בישראל > שירותי ניהול יישומים של יבמ: טכנולוגיה עסקית במחיר אטרקטיבי

שירותי ניהול יישומים של יבמ: טכנולוגיה עסקית במחיר אטרקטיבי

עמית רוזנבלום

עמית רוזנבלום, מנהל פעילות ISC של IBM ישראל.   קרדיט צלם: לירון מולדובן

עולם ה-IT הארגוני משתנה מיום ליום, זה לא חדש, ככל שהארגונים ועסקים לומדים על יתרונות של רכישת שירותים מקצועיים מחברות מתמחות במקום השקעה מסיבית בפיתוח יכולות מתקדמות ב"בית". היתרונות האלה נעשו לאחרונה לאטרקטיביים עוד יותר לאור הכניסה של יבמ לפעילות אינטנסיבית בתחום שירותי ניהול יישומים.

"יבמ מרחיבה את הצעת השירות הטכנולוגי שלה בנושאי יישומים ופתרונות מערכתיים, במענה לדרישה של מספר הולך וגדל של עסקים בכל הוורטיקלים של הכלכלה", אומר עמית רוזנבלום, מנהל פעילות ISC של IBM ישראל. "אלה ארגונים שמבינים את חשיבות הטכנולוגיה כמבדל תחרותי, ועם זאת ההנהלה לא רוצה להסיט את תשומת הלב הניהולית מאתגרי התפעול העסקי השוטף כדי להתמודד עם קבלת החלטות בתחום בו אין לה ידע וניסיון מכריעים. בתנאי השוק הנוכחיים, נוצר גם צורך למנוע הקצאת תקציבי פיתוח שיועדו לחיזוק ליבת ההתמחות של הארגון לטובת יישומי IT "מאפשרי עסקים", חשובים ככל שיהיו."

אופטימיזציה של השירות

יבמ ישראל חנכה לאחרונה את IBM Service Center, מרכז טכנולוגי באשדוד, שמתמחה באספקת שירותים מקצועיים לחברות Enterprise (בעצם, ארגונים בינוניים-פלוס) בכל הקשור להפעלת מערכות IT ובעיקר פיתוח ותחזוקת יישומי ליבה, יישומים תפעוליים, שירותי בדיקות ותמיכה במשתמשים. "בכל התחומים האלה (ורבים נוספים) ההתפתחות הטכנולוגית המואצת מקשה על הארגונים העסקיים להטמיע את החידושים בכוחות עצמם, ללא עזרה של מומחים מבחוץ", אומר עמית. "אם בעבר הלקוחות העסקיים ביקשו שניתן להם את הכלים והם יעשו את המלאכה בכוחות עצמם, עכשיו ברור לרובם שהתוצאות יהיו טובות יותר אם מומחי היישום יקחו אחריות גם על ההפעלה השוטפת של המערכות. והניסיון מוכיח כי לא רק שהיישומים המנוהלים ממלאים טוב יותר את צפיות המשתמשים, הם גם אטרקטיביים יותר מבחינה כלכלית טהורה. פחות עלויות TCO ויותר תמורה בערכי ROI."

העובדים במרכז ISC שמנהל עמית רוזנבלום מהווים למעשה שלוחה מקומית של ארגון GBS הגלובלי של יבמ. זה גוף שנועד לספק שירותי פיתוח, הטמעה ותחזוקת יישומים ארגוניים, ובנוי במערך הררכי "ארבע-שכבתי", החל במומחים העובדים באתר הלקוח וכלה בקבוצות מיקור חוץ של פרויקטים במרכזי פיתוח ותחזוקת תוכנה גלובליים, הפועלים במודל Off-Shore. "הרעיון הוא לאפשר ללקוח בחירת הגוף שמספק את השירות הנדרש בשיקלול מאוזן היטב של יתרונות הקרבה ללקוח מול עלויות שכר נמוכות ועבודה סביב השעון של המרכזים המרוחקים יותר", אומר עמית.

ברובד העליון, יבמ מעסיקה בהודו בלבד אלפי תוכניתנים ב-8 מרכזי פיתוח, ובסך הכל למעלה מ-100,000 מומחי טכנולוגיה סביב העולם. "כפתרון גלובלי, מערך מרכזי השירות מסוגל לספק את כל צורכי ה-IT הדרושים לחברות בכל גודל ובכל וורטיקל, בתנאי SLA מחמירים ובעלויות נמוכות משמעותית ממחיר אחזקת יחידת IT עצמאית באתר הלקוח. וזה נכון לא רק לחברות צעירות, שצריכות להזהר לא לפזר משאבים על פעילות שאינה בליבת ההתמחות שלהן, אלא גם לארגוני Enterprise שלכאורה אין להם בעיית הטמעה של טכנולוגיות מתקדמות. המערך הגלובלי של שירותי יבמ מכסה את כל הפונקציות המקובלות של יחידת IT ארגונית, יישומים ארגוניים כמו ERP, CRM, BI, ו-E-Commerce, מקצה לקצה, החל בעיצוב הפתרון וכלה בתפעולו השוטף."

פרויקטים מקומיים, ליווי לקוחות ומיקור חוץ

הרובד השני, האזורי, של מערך השירותים הגלובליים של IBM, אליו גם משתייך מרכז ISC באשדוד, ממוקד בצרכים המיוחדים של לקוחות ספציפיים בטריטוריה תחת אחריותו. המענה הטכנולוגי שמרכז כזה מספק כולל פיתוח ארכיטקטורת פתרון אינטגרטיבי, התאמה לדרישות מיוחדות של הוורטיקל והרגולטורים, קסטומיזציה לפלחי השוק ולתהליכים העסקיים המקובלים בכל מדינה בה פועל הארגון. כך, למשל, קבוצת המפתחים באשדוד התמחתה בתנאים המיוחדים בהם עובדים ארגונים ועסקים מסוגים שמחייבים לוקליזציה לתנאי השוק הישראלי, כמו גופי ממשל ומוסדות ציבוריים, חברות במגזר הפיננסי ובתעשייה, שירותי בריאות וכמובן מיזמי הי-טק המתמודדים בקשיי הפריצה לעולם הגדול."

MOLD8845

קרדיט צלם: לירון מולדובן

ברובד השלישי, שגם הוא מקבל מענה ב-ISC האשדודי, פועלת IBM במודל חברת האינטגרציה הקלאסית, שמפתחת, מיישמת ומתחזקת מערכות IT ארגוניות עבור חברות המעוניינות להשתחרר מהצורך להקים, לנהל ולתחזק את תשתיות המידע והיישומים העסקיים בכוחות עצמן – אבל מנועות מסיבות רגולטוריות או משיקולי מוטת שליטה וזריזות עסקית מלהוציא את הפרויקט למרכז שירות Off-Shore. "נכון ששעת תוכניתן ישראלי עולה יותר משעה של עובד הודי או סיני, אבל אי אפשר להשוות את התפוקה, את הפשטות בתקשורת והנגישות במגעים מול הלקוח, ואת הידיעה לעומק של מה עובד בזירה מקומית ומה לא עולה בקנה אחד עם התרבות הארגונית בישראל," אומר עמית רוזנבלום. "אנו גם מספקים שירותים ברובד הרביעי, הצבת מומחים ויועצים באתר הלקוח, פתרון שמתאים רק לקטגוריה צרה של לקוחות. כי צריך לזכור, מומחה של IBM הוא נכס נדיר יחסית, עם גישה לידע שנצבר במאגר המומחיות העולמי וניסיון אישי עמוק בפתרון בעיות עסקיות באמצעות טכנולוגיה. אנו לא מתחרים בשירות המסופק על ידי חנות המחשבים השכונתית."
חופש הבחירה ל-Mainstream הישראלי

החידוש שמביאה יבמ ישראל באמצעות מרכז ISC באשדוד הוא ביכולת של ארגונים בינוניים ומעלה, עסקים ומוסדות ציבור, לבחור את תמהיל השירותים האופטימלי מבחינתם מכל ארבעת רובדי המערך העולמי. "אף אחד לא צריך לחשוב שהעניין שלנו מוגבל לארגונים גדולים – למרות ש-IBM העולמית היא החברה שמספקת שירותי IT ליותר גופי ממשל ו-Enterprise מכל אחת אחרת", אומר עמית רוזנבלום. "במבנה הרבדים שתיארתי, גם חברות לא גדולות במיוחד, ארגונים בינוניים וסטארט-אפים בפאזת צמיחה מהירה, יכולים לקבל את מכלול היישומים החיוניים לתפעול תחרותי, כשירות מקצועי המנוהל על ידי החברה המוסמכת ביותר בכל הנוגע למחשוב ארגוני. מנקודת ההשקפה העסקית-ניהולית, התוצאה היא שכיום גם ארגונים נטולי משאבי אנוש הולמים יכולים ליהנות מיתרונות הטכנולוגיה המתקדמת בעלויות אטרקטיביות, ללא השקעה מוקדמת בתשתיות חדשות וללא צורך בהעסקת כוח אדם מקצועי, משאב נדיר ויקר בימינו."

ניהול יישומים: המודל המועדף

אין צל של ספק שעבור מרבית החברות "הבינוניות-פלוס", ניהול יישומים באמצעות גוף חיצוני המתמחה בשירות הוא המודל המועדף לאספקת שירות IT אירגוני במחיר אטרקטיבי. "הפקדת הנושא בידי מומחי ה-ISC מבטיחה איכויות תפעוליות ברמה הגבוהה ביותר, בדרך כלל הרבה מעל היכולות המקצועיות של מחלקת IT פנימית – ובו זמנית תוביל להורדה משמעותית של העלויות הכוללות (TCO)", אומר עמית רוזנבלום. "הדבר נובע מהכלים המתקדמים שעומדים לרשות המומחים של יבמ לצורך ניהול מערכות מורכבות ותמיכה במשתמשים עסקיים. גורמים נוספים שתורמים למודל העסקי הם היתרונות הכלכליים של ריכוז ידע וניסיון במרכז מצויינות, שמשרת מספר גדול של לקוחות ומשתמשים וכן מהמיקום הפיזי הרחוק יחסית מאזורי המרכז בהם קיים מחסור חמור בכוח אדם מקצועי. הודות למערכות תקשורת וניהול מרחוק, גם לקוחות בצפון המדינה ובדרום הרחוק יכולים לקבל מ-ISC שירות ניהול יישומים שאינו נופל באיכותו מזה שמקבלים ענקי ה-Enterprise ממחלקות ה-IT הפנימיות ב-Data Center הצמוד שלהם.

גם לקוחות, שבעבר התמודדו בהצלחה באתגר של ניהול IT ארגוני אוטונומי, השתכנעו מהיתרון הבולט של שירות ניהול יישומים, המתבטא בפרמטרים של מחיר ו-ROI. עלויות השירות החיצוני נמוכות מהתקציב הנדרש לאחזקת מחלקת IT ברמת יכולות דומה ואיכותו מבטיחה גידול בזרם ההכנסות. "הארגון לא צריך להתחרות על העסקת מומחים יקרים ולשאת בתקורות הכבדות של ניהול מחלקת IT – כאשר לא בטוח שאלה מנוצלים אופטימלית בכל רגע נתון", אומר עמית רוזנבלום. "עם זאת, מתאפשר לו להתעדכן בקצב בו מתקדמת התעשייה בלי לפגר אחרי החלוצים – ובלי לשלם שכר לימוד יקר בעלויות מופרזות של פרויקטים כושלים." השירות שתרכשו בניהול יישומים יכול לקבל צורות שונות, החל בפרויקטים של אינטגרציה והטמעה, דרך שירותי תחזוקה טכנית ותמיכה שוטפת, וכלה בהסבה למחשוב ענן או הגירה לאירוח ב-Data Center חיצוני עם תשתיות מנוהלות. יתר על כן, קיים פוטנציאל ממשי שהשירות יתרום למיקסום ההכנסות בנוסף למזעור ההוצאות. "לדוגמה, מומחי קבוצת האנליטיקה משלבים בניהול היישומים פן מחקרי, המקנה ללקוחות ISC את היכולת להגדיל ROI מפעילויות שהמודל העסקי שלהן לא היה אופטימלי בנקודת ההשקה – וגם בכך אנו רואים ערך מוסף ללקוחות השירות."

ארגונים רבים מהססים לקבל החלטה על הוצאת שירות חיוני למיקור חוץ, בשל הספק האם הקבלן יעשה את מלאכתו נאמנה ורמת השירות בפועל לא תפחת מהרמה המובטחת. ברור שיש בשוק ספקי Premium שנותנים אפילו יותר מהמתחייב על פי חוזה, אבל כשמם כן הם: ספקי Premium, שעובדים בתעריפי Premium. "המדיניות של ISC, לעומת זאת, משקפת החלטה "לשבור את הכד ולשמר את היין" – להציע שירותי ניהול יישומים איכותיים במחיר אטרקטיבי", אומר עמית רוזנבלום. "הקמת מרכז IBM Service Center החדש היא תוצאה של מהלך אסטרטגי למנף את הידע של קבוצות המומחים ויועצי חטיבת IBM Professional Services לתמיכה במבנה ארגוני חדשני, רשת מרכזי שירות יישומים, שתאפשר ליותר לקוחות ביותר וורטיקלים ליהנות מהערך המוסף של ליווי מקצועי ברמה הגבוהה ביותר".

הגודל והניסיון עובדים לטובתכם

"המסר שלנו ללקוחות הוא פשוט", אומר עמית רוזנבלום. "מעכשיו אתם יכולים לצרוך שירותי ניהול יישומים ברמה הולמת למוניטין של יבמ, שעם זאת תומחרו בסקאלה אטרקטיבית ביחס למקובל בשוק. אתם שואלים, איך? התשובה היא יתרונות לגודל ולניסיון. מזה למעלה מ-60 שנה שיבמ מובילה את נושא המחשוב הארגוני. למעשה, כמעט כל חידוש בתחום הזה יצא מבית ספרנו. החל ב-Cobol וכלה ב-Watson, מדעני יבמ פרצו את הדרך לתעשיה כולה – והמיישמים שלנו בנו את הפתרונות המעשיים והאמינים ביותר. שירות ISC הוא עוד ערוץ לצריכת הידע שנצבר במאגר המומחיות הזה. כיום יבמ מספקת שירותי ניהול יישומים לכל הוורטיקלים, בכל העולם, ובכל המודלים המוכרים להתקשרות: ממרכזי Off Shore הפזורים בסביב העולם ש"עוקבים אחרי השמש" כדי לספק שירות בלתי פוסק סביב השעון, דרך מרכזי On Shore, דוגמת המרכז שחנכנו באשדוד ותפקידו להוסיף רובד של לוקליזציה ותמיכה מקומית לשירותים, וכלה בשירותים מקצועיים "תפורים לפי מידה" המסופקים באתר הלקוח. בכל אחד מהמודלים, התמחור האטרקטיבי של יבמ לא רק מתחרה בספקי שירותים פחות מקצועיים – עלויות הבעלות הכוללות (TCO) נמוכות אפילו מעלויות תחזוקה עצמית".

"למומחי ISC נגישות לכמות אדירה של ידע אפליקטיבי בניהול מערכות IT הכולל מתודות שהוכחו כ-Best Practice עבור וורטיקילים שונים במשק, כמו גם גיבוי צמוד של כל חטיבות המוצרים והשירותים של החברה", אומר עמית רוזנבלום. "מומחי ISC מתמקדים בהבאת היתרונות של חדשנות למערכות הלקוח תוך התמקדות בהורדת עלויות. הרציונל העסקי הוא פשוט: מערכות מנוהלות היטב עושות יותר בפחות כסף – הודות לנצילות גבוהה של המשאבים, לשיפור הזמינות והאמינות באמצעות תחזוקה מונעת, לישום מתודות שמיעלות את התפוקה של מנהלים ואנשי תחזוקה, לפיתוח מערכות מומחה שמקצרות תהליכי דיאגנוסטיקה ולתהליכים אוטומטיים המקטינים את העומס שעל אנשי התפעול בעבודתם השוטפת. למדנו להשתמש בטכנולוגיה כדי להוריד עלויות ולהעביר את החסכון ללקוח."

להנגיש את הלקוח למנועי הצמיחה

"מרכז ISC הישראלי מתמקד בסיוע ללקוחות המעוניינים להטמיע פתרונות מתקדמים בסביבת ארבעת מנועי הצמיחה שסומנו כמבטיחים ביותר על ידי מומחי יבמ: מחשוב ענן, אנליטיקה, ניידות ואבטחת מידע", אומר עמית רוזנבלום. "אנו רוצים להבליט את הערך המוסף של שירות יבמ בכך שנספק שירותים מקצועיים בעיקר בתחומים אלה – שמאתגרים גם את מובילי הטכנולוגיה בעולם העסקי – בעוד מאגר הידע העולמי של יבמ יכול לספק פתרונות מוכחים ומתודות מומלצות (Best Practices) ליישום מיידי. לדוגמה, מומחי יבמ ישראל יישמו בהצלחה מספר פרוייקטי אנליטיקה פורצי דרך, התומכים באינטראקציה בשפה העברית על מורכבותה הייחודית. פריצת הדרך נזקפת לזכות היכולות המחקריות והיישומיות בנושאי NLP של מרכז המו"פ של החברה. והודות לה נרשמו תוצאות העולות בעשרות אחוזי דיוק על מתחריה. מצד שני, אין הכוונה להתקשר רק עם מגזר ה-Enterprise. ההיפך, אנו רוצים להרחיב את ההצעה שלנו לכיוון מגזר ה-Mid-Market, להיות אטרטיבים עבור אלפי העסקים שכבר לא מסתפקים בפתרונות SMB למרות שהם לא יכולים "להתפרע" בתקציבים. עבורם אנו מציעים "אופציית Goldilocks" שאי אפשר לסרב לה: שירות IT של גדולים במחיר של קטנים".

 

לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר עם עמית רוזנבלום בכתובת זו: amitr@il.ibm.com

 

*כתבה פרסומית

אודות יהודה אלידע

עורך ראשי. במהלך חצי יובל השנים האחרונות ביסס יהודה אלידע את מעמדו המוביל בין העורכים והפרשנים של טכנולוגיות מידע בישראל, הודות לרקע מדעי (MSc בפיזיקה ממכון ויצמן), ניסיון ניהולי (15 שנה בשיווק וניהול חברות בישראל ובחו"ל), גישה אנליטית ומחויבות לעיתונאות אחראית. יהודה אלידע ייסד, ניהל וערך את המהדורה הישראלית של PC Magazine ואת NET Magazine וב-12 השנים האחרונות הוא העורך הראשי של IT מגזין, מוסף המחשבים של גלובס, בנוסף לאחריותו על התכנים המקצועיים של פורטל IT News.
נגישות