<
יום רביעי , פברואר 21 2018
מבזקים
דף הבית > תוכנות > BIG DATA & BI Analytics > דו"ח פורסטר 2016 קובע: SAS המובילה המובהקת של פלטפורמת הפקת תובנות עסקיות

דו"ח פורסטר 2016 קובע: SAS המובילה המובהקת של פלטפורמת הפקת תובנות עסקיות

 

מיה מחשבים, נציגת  SAS בישראל, נחשבת לאחת החברות הוותיקות והמובילות בישראל בתחום הבינה העסקית והתובנה העסקית. ייתכן וסוד קסמה טמון בשילוב המנצח שבין

צבי צוויג

צבי צוויג

החדשנות הטכנולוגית לשמרנות העסקית. הדואליות הערכית הזאת, חדשנות מול שמרנות, מאתגרת לא מעט הנהלות בבואן להגדיר אסטרטגיה ולהתוות מפת דרכים לטרנספורמציה הדיגיטלית. חדשנות היא הערך העיקרי של הטכנולוגיה, המנוע שמאפשר לנו לשפר תהליכים, למקסם יתרונות תפעוליים ולגהץ את הקמטים האחרונים באופטימיזציה של מערכות המידע הארגוניות. השמרנות היא ההבנה שעוצמה, אמינות ויציבות הן תוצאות של התפתחות רב-שלבית, אבולוציה עסקית, ולא נגזרות של מהפכנות עיוורת ובזבוז נכסים קיימים של מבנים ארגוניים שהוכיחו את עצמם ומחיקת ערך הניסיון בעשיית עסקים. הפרדוקס הוא, שהצורך בחדשנות הוא דוחק ביותר דווקא בארגונים שהשמרנות טבועה ב-DNA שלהם – ושהרגולטור המפקח עליהם ידוע ברתיעה אינסטינקטיבית ממהפכות. ההבחנה הזאת מתאימה במיוחד למגזר הפיננסי, בנקים וחברות ביטוח, אך יש מגזרים עסקיים נוספים שצריכים להתמודד עם דילמות מקבילות. שירותי בריאות, רשתות קמעונאיות וחברות תקשורת  הם מהבולטים ביותר.

ממעבדות המחקר המדעי לחדרי ישיבות ההנהלה

הקונפליקט בולט במיוחד בנושאים שנתפסים מסורתית כחלק מ"מותר האדם על המכונה". לדוגמה, השימוש באנליזה כמותית במקום אינטואיציה אנושית לצורך יצירת תובנות עסקיות (BI) לשם קבלת החלטות איכותית יותר בזמן מהיר יותר. "כאשר, לפני 36 שנים, הקמתי את חברת "מיה מחשבים" אומר צבי צוויג בעלים ויו"ר מיה מחשבים, על בסיס התובנה שאפשר לשפר את תהליכי קבלת החלטות בעולם העסקים באמצעות יישום תוכנות המפיקות תובנה עסקית, באותם ימים היה עלי לאתר את החברה שיכולה לספק כלי עבודה שימושיים, כאלה שלקוחות עסקיים יוכלו להטמיע . מצאתי בחברת SAS, שלדעת כל המומחים הציעה את ערכת הכלים הטובה ביותר לצורך זה, ואז יצאתי למסע הסברה מאתגר בשוק הישראלי.  במבחן הזמן עד היום SAS הינה מובילת השוק ומציעה עומק טכנולוגי ועושר פונקציונלי תוך הפעלה אינטואיטיבית ללא תחרות. במשך השנים התגבש מרקם יחסים ייחודי במינו והחיבור בין SAS למיה מחשבים הפך מנציגות מקומית של חברת ענק לשותפות עסקית נדירה באיכותה. היום שני המותגים נחשבים לשני הצדדים של אותה המטבע שנקראת אנליטיקה. מיה מחשבים מזוהה עם SAS בישראל, ותחום התובנה העסקית מזוהה עם SAS בישראל ובעולם כולו. חברות מחקר וייעוץ כמו Forester וגרטנר מדרגות את SAS במקום הראשון עם נתח

רונית לפידור בלו

רונית לפידור בלו

שוק של 36%. חברת מיה מחשבים יכולה לזקוף לזכות הטכנולוגיה המצוינת של SAS את נתח השוק וקצב הגידול המרשים שלה בשנים האחרונות, בממוצע 20 אחוז כל שנה. על חיבור כזה כבר חרצו המומחים את משפטם, "זיווג מהשמיים". בדיעבד, הורדנו את עולם האנליטיקה ממגדל השן האקדמי אל חיי המעשה".

מוכנה לעידן הרגולטורי החדש

רונית לפידור-בלו, מנכ"לית מיה מחשבים, זוכה מצבי צוויג לכל הקרדיט על הצעדת החברה לתחומי צמיחה חדשים, המבטאים בעוצמה את הערך של תובנה עסקית בעולם שעובר טרנספורמציה דיגיטלית. "הבסיס הוותיק שלנו בעולם הפיננסי כמובילים  בקבלת החלטות עסקיות, שימש לנו מקפצה לתחום הלוהט של זיהוי חריגות ואיתור מעילות, הונאות והלבנת הון, שימוש אסור במידע פנים ארגוני, עברות מס וסטיות מהוראות רשויות שוק ההון וני"ע", אומרת רונית לפידור-בלו. "רוב התקנות החדשות שהתווספו למשטר הרגולטורי בישראל מבוססות על הניסיון שנצבר באירופה או בארה"ב. כפי שהרגולטור הישראלי לא ניסח את התקנות "על דף חלק" גם אנחנו יודעים לנצל את הניסיון בתחומים אלה שנצבר בחברת SAS ובנציגויות שלה סביב העולם. בצורה זו הצלחנו לתת מענה לגופים המבוקרים בזמן קצר וברמות אמינות שאין להן תחרות, ישראלית או מיובאת. ב-2017 יכנסו לתוקף תקנות חדשות למגזר הביטוח וגם כאן הרגולטור הישראלי הולך בעקבות תקדימים בחו"ל. וכמו בתקנות הבנקאות, מיה מחשבים כבר מוכנה להתמודד בעזרת הניסיון שנצבר ב-SAS. חברות הביטוח לא צריכות לחשוש מהאתגר משום שמדובר בפתרונות שנבחנו והוכיחו את עצמם בעשרות מבחני הלימה ובמתודת יישום שלא משאירה דבר למקרה או למזל. אנו מודעים לכך שבתחום הזה אין מקום לפספוסים, למחלות ילדות או ללימוד אומנות הגילוח על סנטרו של הלקוח. וזו הרי תרבות העסקים של SAS ושל מיה מחשבים. להביא לשוק את הטכנולוגיה העדכנית ביותר – אבל ליישם אותה בלי סיכונים כלשהם. כמו שתיאר זאת צבי, שילוב מאוזן של חדשנות טכנולוגית עם שמרנות עסקית".

מובילה את התעשייה בשני ממדים

דוח שפורסם לאחרונה, מסמן את SAS כמובילה המובהקת של פלטפורמת הפקת תובנות עסקיות עבור ארגוני Enterprise  (חפשו בגוגל Forrester Wave: Enterprise Insight Platform Suite 2016Q4). המיקום הראשון, במרחק משמעותי לפני המתחרות אורקל, SAP, יבמ ו-Teradata, מבטא יתרון בשני ממדים: חזון אסטרטגי וסל מוצרים נוכחי. SAS היא גם החברה שיש לה מה להציע בכל הקטגוריות של מוצרי B

קמפוס SAS

קמפוס SAS

usiness Intelligence ויש לה "נוכחות חזקה בשוק", כלומר ניסיון עשיר ויכולת לתמוך היטב בלקוח. מחברי הדוח מיחסים את העליונות של SAS לעוצמת המנוע האנליטי ואומרים: "SAS מציעה איזון בין אפקטיביות סל הפתרונות המוצעים בהווה לבין העומק של אסטרטגית המוצרים על ציר הזמן של התפתחות הפלטפורמה". לדבריהם, "ל-SAS יש את יכולת הניתוח  הטובה מסוגה, Best of Breed, משולבת עם פתרונות חדשניים לטיפול במידע "זורם" (Streaming), וירטואליזציה וניהול מאגר נתונים מרכזי". בהמשך מציינים העורכים לטובה את הפתרון החדש ש-SAS השיקה לאחרונה, Viya, שמטמיע בסביבה האנליטית המסורתית את היכולות לנתח נתונים בענן ואת מודל ה-Big Data לטיפול במידע "לא מובנה", Unstructured. בין השימושים החדשניים של Viya תמצאו כלים למדידה כמותית של רגשות, לדוגמה הבנת מצבו הנפשי של הלקוח מחישוב פרמטר "רך", רמת שביעות הרצון מטיב השירות, על ידי ניתוח סמנטי של טקסט או דיבור בממשקי ה-CRM מול הלקוח.

מנוע עוצמתי לעיבוד מסות אדירות של נתונים

הלקוחות שלנו רוצים להפיק יותר מהנתונים שלהם; הם משתוקקים להבנה טובה יותר של הזדמנויות, סיכונים ופרספקטיבה ברורה יותר של תוצאות עתידיות. הלקוחות מעוניינים  לנתח כמויות גדולות של נתונים שיאפשר להם לחשוף דפוסים, מגמות חריגות ולקבל תובנות שיסייעו לחברה. הפלטפורמה של Viya מאפשרת להיכנס לוורטיקלים נוספים, דוגמת קמעונאות ותעשייה, בהם נושא חוויית הלקוח נעשתה דומיננטית מאז שפלטפורמות eCommerce נעשו לערוץ הקשר הדומיננטי באינטראקציה בין הארגון ולקוחותיו. "אנליטיקה של רגשות היא הבסיס לניהול חוויית הלקוח בכל הסיטואציות בהן אין קשר עין ודיבור אנושי בין המוכר לקונה, בין נציג היצרן ללקוח הפוטנציאלי, בין מי שאמור לשמר נאמנות לקוחות לבין המתקשר האנונימי, שרק הרשומה במסד נתוני ה-CRM מכירה אותו". אומרת רונית לפידור-בלו. "האנליטיקה מחליפה את אנשי המכירות כבסיס לשיווק פרסונלי, מאפשרת תכנות פרמטרי של "קמפיין של לקוח אחד", וחיונית לאיתור הנקודה הרגישה שהטיפול האינדיבידואלי בה יבטיח את שימור הלקוח. הפעילות חייבת להתבצע בזמן אמת, תוך כדי הקשר הטלפוני, שבהרבה מקרים יוזם הלקוח כדי להפסיק את השירות ונציג החברה מנסה להפכו להזדמנות מכירה. במקרים אלה חשבו שההצעה או השירות יהיו מדויקים והמלצות הטיפול אפקטיביות, הכל צריך להתרחש בלחץ זמן, כלומר לרוץ על פלטפורמת ביצועים גבוהים. ניתוח זריז אינו עניין של מה בכך, הפונקציות הסטטיסטיות הן מורכבות וקשות לפתרון. אבל ל-SAS עומד יתרון ייחודי, המנוע הראשון שתוכנן לבצע Data Crunching, "עיבוד נתונים" בעוצמה ויעילות הודות לקוד אולטרה יעיל. אל תשכחו שהוא תוכנן להתמודד עם כמויות הנתונים האדירות שנוצרות במהלך ניסויים מדעיים בחזית הפיזיקה, הכימיה והביולוגיה, במחקר רפואי ובכל מקצועות ההנדסה".

היכולת של מנוע SAS "לגרוס נתונים", עושה אותו ל"שובר שוויון" כאשר מדובר ב-Big Data. "הרבה יצרני תוכנה מנסים ליישם את מתודת Hadoop, למשל, בלי להבין כי גם אחרי שהצלחתם להשתלט על כמויות הנתונים עדיין צריך להפיק מהם תובנות בעלות ערך עסקי",  אומרת רונית לפידור-בלו. "תובנות שמגיעות מאוחר מדי, או שקשה לבטוח באמינות הסטטיסטית שלהן, לא מצדיקות את המאמץ והמחיר של פתרון Big Data לאיסוף הנתונים. כי, כפי שהשם מעיד, מדובר על כמויות גדולות במיוחד של נתונים ולכן על קושי מהותי להפיק מהן תובנות במהירות. יש מי שמנסה לפתור את הבעיה בשיטות Brute Force, רכישת כמות מופרזת של חומרה יקרה. אבל אנו מציעים גישה חכמה יותר, מבוססת תוכנה. המנוע של SAS מסוגל לעבוד מהר יותר גם בלי שהלקוח ישקיע הון בשרתים חדשים. לחילופין, SAS מציעה שירותי ניתוח נתונים והפקת תובנות עסקיות בענן. אנו קוראים לאופציה הזאת Results as a Service או בסיסמא קליטה יותר SAS as a SaaS. האתר מופעל על ידי מומחי SAS העולמית ואנחנו כאן, מיישמי הפתרון של מיה מחשבים, מספקים את התמיכה המקצועית".

מדען הנתונים, מקצוע בדרישה אוניברסלית

החברה שמנהלת  רונית לפידור-בלו מונה מעל 70 מומחים. "אלה אולי המקצוענים הנדרשים ביותר בישראל", היא אומרת. "בארץ, כמו בעולם כולו, קיים מחסור חמור ב"מדעני נתונים", Data Scientists. המקצוע הזה נמצא בביקוש היסטרי מאז שכל החברות – לא רק ליגת  ה-Enterprises – גילו את הערך של אנליזה בתחומי חיזוי ביקושים, בניהול קמפיין ומבצעי מכירות, בניתוח מגמות עולמיות וכמובן בכל הנושאים הקלאסיים של המגזר הפיננסי. היום אין בנק שיוותר על ניתוח לצורך הקצאת אשראי וניהול סיכונים, אין חברת ביטוח שתחזיר את תמחור הפוליסות לעבודה ידנית של אקטואריה מסורתית, ואין רגולטור שיוותר על ניטור ממוחשב למניעת הונאות או שימוש במידע פנים לסחר בניירות ערך. המחסור במדעני נתונים מהווה גורם שלילי על התפתחות הענף ומיה מחשבים, כחברה שמעולם לא הזניחה את אחריותה כמובילת הדיסציפלינה בישראל, החלה בשיתוף פעולה עם האקדמיה כדי לגדל דור חדש של מדעני נתונים. מומחים שלנו מלווים את הסטודנטים במעבדות הלימודים ועוזרים להם ברכישת מיומנות בפתרונות SAS. קשה להתנבא לטווח רחוק, אך ככל שהדברים נראים עכשיו, מדעני הנתונים יהיו מקצוע מבוקש בשנים הקרובות".

מדעני הנתונים יגלו דרישה חזקה לכישוריהם גם מחוץ למגזר הפיננסי ובגופי ממשל אזרחיים. כלי תוכנה אנליטיים מיושמים היום במערכות הביטחון לניתוח מודיעין ומיפוי שינויים בתמונת מערך האויב. אי אפשר להאריך ולפרט בדוגמאות מיישומים אלה ודי לציין כי פתרונות SAS ממלאים תפקיד קריטי בזרועות הביטחון בישראל. פתרונות SAS תופסים תפקיד הולך וגדל במערכות הבריאות והמחקר הרפואי. מעבר ליישומים הקלאסיים של אפידמולוגיה (התפשטות מחלות) ועיבוד סטטיסטי של ניסוי תרופות חדשות (בתאימות לדרישות ה-FDA), נעשים היום הצעדים הראשונים של "דיאגנוסטיקה מודרכת מחשב". למרות שאף אחד לא רוצה לקחת את האחריות הסופית מהרופא האנושי, כולם מודים שיש מקום וצורך בעזרת מחשב להבנת התמונה הקלינית ויבוא מידע עדכני ממאגרי מידע חיצוניים במקרים של חוסר וודאות ובמיוחד בנושאים בהם הידע הרפואי מתעדכן באופן יומיומי ממש.

בקרת איכות מדויקת מקטינה עלויות

אפילו בתעשייה המסורתית יש מקום לשיפורים מרחיקי לכת של תהליכים סטטיסטיים, דוגמת בקרת איכות. טיפול לא אופטימלי בנתונים יכול לגרום להחמרת יתר בקריטריונים לפסילה או קלות יתר במתן אישור לשווק מוצרים פגומים. כך או כך, חוסר מקצועיות עלול לעלות ליצרן סכומי עתק, בפיצוי לקוחות, בקנסות לרגולטור, באובדן מוניטין ובהפסקות יצור לצורך התארגנות מחדש. "אין שום סיבה לקחת סיכונים מיותרים כאשר נושא בקרת האיכות מקבל מענה שלם בתוכנות SAS", אומרת רונית לפידור-בלו. "בשנה האחרונה ראינו את התוצאות הקטסטרופליות של קריסת מערכות בקרת איכות בתעשיות מסורתיות, כמו יצור מזון ואחסונו בנקודות המכירה. בלי להביע דעה על הגורמים בכל מקרה לחוד, אפשר להיות בטוחים שיש מה לשפר במתודה האנליטית. מהלך כזה בוודאי יהיה יותר קל ויותר זול מלטפל בתוצאות של כשל מערכתי. המומחים של מיה מחשבים מוכנים לעזור ביישום הפתרונות של SAS בכל הוורטיקלים של התעשייה הישראלית, דרישה שאנו צופים לה צמיחה מהירה ככל שגופי הפיקוח מקשיחים את ההנחיות ליצרנים".

התחזיות לשנת 2017 ואחריה הן בסימן צמיחה חזקה. הצמיחה לא מצומצמת לנושא יחיד, משום שהצורך בהטמעת תובנות עסקיות קיים אצל כל הארגונים. הטכנולוגיות ימשיכו להתפתח ובנושאים שונים נראה גם מהפכות, אבל העיקרון העסקי יישאר כשהיה: עסקים שמתבססים על נתונים ומשתמשים בפתרונות SAS כדי להבין אותם, ינצחו את המתחרים שמתעקשים להמשיך בשיטות מיושנות ולסמוך על "תחושות בטן" של "מבינים" מהדור הישן. מי שמבין את העיקרון הזה יבין גם את הערך המוסף שמציעה SAS ואת החשיבות של חברת מיה מחשבים בהטמעת הפתרונות הללו בתרבות הארגונית.

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות