<
יום רביעי , פברואר 21 2018
מבזקים
דף הבית > תוכנות > BIG DATA & BI Analytics > מאמרי דעה: שיפוץ חד-פעמי או תחזוקה שוטפת? 6 המלצות למידע איכותי

מאמרי דעה: שיפוץ חד-פעמי או תחזוקה שוטפת? 6 המלצות למידע איכותי

מאת: אדר שומרון

מתי בפעם האחרונה שיפצתם את הבית שלכם? טיפלתם בעובש שמצטבר בחדר האמבטיה? ריססתם את הבית מפני חרקים? האם אתם נמנים על האנשים שמתחזקים את הבית שלהם באופן שוטף או על אלה אשר פעם ב- 5 שנים נכנסים לעבודת שיפוץ גדולה, ומגלים כי המצב ממש התדרדר? הבית זה הנכס שלכם –  עכשיו תחשבו כיצד אתם רוצים לשמור עליו. כמו הבית כך גם  המידע שלכם. הדאטה שלכם היא נכס יקר ערך. בהבדל אחד מהבית – על בסיס הדאטה, שמורה או מוזנחת, אתם מקבלים החלטות עסקיות הרות גורל. עכשיו, תחשבו כיצד

אדר שומרון

אדר שומרון

אתם רוצים לשמור על הנכס הזה.

לפי דן אנד ברדסטריט עד 96% מכתובות הדואר האלקטרוני ונתוני הקשר של הלקוחות במערכות לקשרי לקוחות בארגונים, אינם נכונים או נכונים בחלקם ולאורך זמן, נמצא כי איכות הדאטה יורדת ב- 2% בחודש. במחקר שבצעה חברה StreamSets, 87% מן המשתתפים הודו כי הם מאפשרים ביודעין למידע לא איכותי לחדור למרכזי הנתונים שלהם.

החוכמה, אם כך, היא להשכיל ללקט רק את המידע שחיוני לארגון ולשמר אותו. להלן, 6 המלצות לשמירה על מידע איכותי:

  1. מנו Chief Data Officer. אל תאפשרו לתפקיד שימור הדאטה לנדוד בין העובדים השונים במחלקת ה- IT. דאגו למנות מנהל בכיר שיקח אחריות על הנושא ויקבע סטנדרטים. ברגע שמנהל כזה ישתתף בישיבות הנהלה זה יהיה סימן לכך שההנהלה מכירה בחשיבות הנושא.
  2. הגדירו מדיניות טיפול בדאטה לטווח ארוך. זליגת מידע מתרחשת באופן בלתי צפוי וכוללת הן שינויים במבנה של מאגרי הנתונים והן שינויים בסמנטיקה. הכשל הזה נובע, בין השאר, משימוש בפתרונות שפותחו בסטנדרט נמוך ואינם עמידים בפני שינויים במבנה מאגר הנתונים. לכן, עם הפנים קדימה, עליכם לתכנן דרך לשימור איכות הדאטה לאורך זמן לרבות קביעת נהלים שימנעו הישנות הטעויות.
  3. אחדו ושלבו את מערכות המידע שלכם. אחסון דאטה במערכות מידע שונות במקביל הוא הרה אסון לארגון. זה כמובן היה הסטנדרט בעולם ה- IT המסורתי, בו לכל פונקציה פיתחו מערכת חדשה שלא ידעה לדבר עם המערכות המקבילות. במצב של ריבוי מערכות מידע, שלא יודעות להסתנכרן, לעולם לא תוכלו לקבל תמונת מצב שלמה ומלאה של הלקוח המסוים וכך תחמיצו הזדמנויות עסקיות רבות.
  4. נרמלו את הדאטה שלכם. המידע מגיע אליכם ממקורות שונים (קבצים פנים-ארגוניים, קבצים חיצוניים, מיילים וכו') ובפורמטים שונים (וורד, אקסל, תמונות וכו'). על מנת שכל המידע ישב במאגר אחד וישמש אתכם בצורה יעילה חשוב לנרמל אותו ולהכניס לפורמט אחיד.
  5. העשירו והשביחו את הדאטה. אם אתם מסתמכים רק על הדאטה שאתם אוספים, אתם עלולים להחמיץ הזדמנויות עסקיות. לכן, מומלץ לרכוש מאגרי מידע מגופים כמו רשם האוכלוסין למשל ולאסוף מידע ממקורות חיצוניים כמו רשתות חברתיות. המידע הזה יתרום לתהליך קבלת ההחלטות, ליצירת פניות ממוקדות ובעלות ערך גבוה יותר ללקוחות.
  6. השתמשו בכלים אוטומטים כדי לטייב נתונים. ישנם היום כלים אוטומטים שיכולים לאתר אלפי טעויות בדאטה שלכם תוך מספר דקות. למשל, להבחין בין אותיות דומות, לזהות  טעויות בפורמט, כמו כתיבת תאריך באנגלית לעומת עברית וכן הלאה.

בשנים האחרונות הנושא של טיוב נתונים קפץ כיתה. האינטרנט של הדברים תורם רבות להגדלת נפחי המידע, הביג דאטה תופסת את קדמת הבמה ועימה טכניקות עבודה של Data Science ו-Analytics, הצרכנים התרגלו לחיות בריל טיים ולקבל מענה מיידי לכל בעיה והם מצפים לקבל הצעות ערך מדויקות בתמורה לפרטיות עליה ויתרו. על רקע כל אלה, איכות הדאטה הפכה להיות גורם חשוב בהשגת היעדים העסקיים.

הכותב הוא המנכ"ל והבעלים של חברת BIyond, המתמחה בעולמות ה- BI, Big Data Analytics
ו-
Data Science, ומסייעת לחברות להפיק יותר ערך עסקי מה-Data שלהן

 

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות