<
יום שישי , ינואר 19 2018
מבזקים
דף הבית > תוכנות > BIG DATA & BI Analytics > סקר של חברת SAS: ההשקעות הגדלות ביוזמות Big Data עדיין לא מציגות ערך עסקי

סקר של חברת SAS: ההשקעות הגדלות ביוזמות Big Data עדיין לא מציגות ערך עסקי

בסקר שנערך בקרב אנשי עסקים וטכנולוגיה בארה"ב, רק 33 אחוזים מדווחים על ערך מ-Big Data. עבור כמעט מחצית מהם, זה מוקדם מדי. רק לכשליש מהמשיבים יש גישה מידית לנתונים הדרושים להם, אך 28 אחוזים אומרים שזה יכול לקחת עד שבוע. בנוגע למעבר לענן עולה ממצאי הסקר  כי אימוץ שירותי הענן מתבצע בקצב איטי – רק 19 אחוזים

שרון הר עוז

שרון הר עוז

מהארגונים ניגשים לנתונים המצויים בענן, השאר ממשיכים לאחסנם אצלם.

תחום הביג דאטה הולך וגדל בשנים האחרונות ולא מעט נכתב ונאמר על התחום, אך מסתבר שמבחינת התוצאות עדיין אין בשורה של ממש. על פי סקר שנערך לאחרונה ע"י מומחי big data בקרב אנשי עסקים וטכנולוגיה בארגונים גדולים בארה"ב, חברות משקיעות סכומים גדולים והאופן משמעותי ביוזמות ביג דאטה. עפ"י ענקית האנליטיקה SAS, שיזמה את הסקר, 83 אחוזים מהמשיבים מגדירים את ההשקעה של חברתם "בינונית" או "משמעותית". עם זאת, רבים מהפרויקטים מצויים עדיין בשלבים מוקדמים: רק 33 אחוזים אמרו כי הפיקו ערך, ל-49 אחוזים נוספים עדיין מוקדם מדי לומר.

"החדשות הטובות הן שארגונים גדולים מבינים את החשיבות של פתרונות big data והם נוקטים צעדים בכיוון הנכון". אמר מתיו מאגנה, מנהל השיווק העולמי של מוצרי Data Management ב-SAS, "אולם, בעוד המגמה מעודדת, למרבית החברות הללו יש עוד דרך ארוכה; הגישה לנתונים ואיכותם נותרו בגדר אתגר". המשיבים בדר"כ מאמינים כי big data תספק לארגונם יתרון תחרותי. במקביל, הם מצביעים על האתגרים: אינטגרציה של נתונים, מורכבותם ושלמותם, כמו גם לכידת נתונים בלתי מובנים (unstructured) וניהול הנתונים. סוגיות אחרות קשורות לתרבות, מיומנויות וגישה לטכנולוגיה מתאימה.

בנוגע לגישה לנתונים עולה ממצאי הסקר כי רק לכשליש מהמשיבים יש גישה מידית לנתונים הדרושים להם. אך 28 אחוזים אומרים שזה יכול לקחת עד שבוע, 8 אחוזים עד חודש ו-3 אחוזים – חודש או יותר. בארגונים רבים, הגישה לנתונים מצויה בידיהם של מדעני נתונים ואנליסטים עסקיים. רק אצל 13 אחוזים קיימת גישה לנתונים בשירות עצמי ללא השגחת ה-IT. לקצת פחות ממחצית החברות שהשתתפו בסקר יש קצין נתונים ראשי (Chief Data Officer). בדר"כ בעלי תפקידים אחרים ב-IT אחראים על נתוני הארגון.

שרון הר עוז, סמנכ"לית שיווק במיה מחשבים, נציגת SAS בישראל: "הארגונים הגדולים מבינים את החשיבות של הביג דאטה, אך זה לעת עתה זה מסתכם בעיקר בהצהרות ופחות בהשקעה בתשתיות או יישומים בפועל. ישנה עוד דרך ארוכה בכל הקשור לממשק למערכות המקור, גישה לנתונים, איכות נתונים ומציאת יישומים רלוונטים, וזה בא לידי ביטוי גם בחברות וארגונים ישראלים. ארגונים חייבים תמיד לזכור שעם כל הכבוד להשקעה בחדשנות יש תמיד לזכור שזה רק אמצעי להשגת המטרה ולא המטרה עצמה. ובנושא הזה ארגונים חייבים לנקוט משנה זהירות. הסכנה הגדולה ביותר היא במעבר חד ומהיר מידי שיגרום למשבר טכנולוגי, שיווקי או בתהליכים."

בנוגע למעבר לענן עולה ממצאי סקר SAS  כי אימוץ שירותי הענן מתבצע בקצב איטי – רק 19 אחוזים מהארגונים ניגשים לנתונים המצויים בענן. השאר ממשיכים לאחסנם אצלם. Hadoop במגמת עליה – 56  אחוזים מהחברות בהן מתקיימים פרויקטים של big data רכשו פתרון ממוקד-Hadoop. מתוכם, 87 אחוזים יישמו אותו. הטמעת ה-Hadoop הפופולרית ביותר היא Claudera ב-44 אחוזים, ואחריה Hortonworks ב-29 אחוזים. אחוזים נוספים שוקלים את Hadoop להחלפת מחסני נתונים קיימים. 6 מתוך 10 חברות הגדילו את הוצאותיהן על תשתית נתונים בשנים האחרונות.

"התנועה לכיוון אחסון בענן עדיין זהירה משהו, גם בקרב ארגונים שכבר השקיעו ב-big data. ממחקרים אחרים עולה כי הדאגה הגדולה ביותר לגבי אחסון בענן היא אבטחה", הוסיף מאגנה.

Machine learning ובינה מלאכותית

  • אחת מתוך 5 חברות יישמה machine learning או טכנולוגית בינה מלאכותית (Artificial intelligence).
  • 23 אחוזים ניסו machine learning או AI על בסיס נסיוני.
  • הפלח הגדול ביותר, 42 אחוזים, בוחנים פתרונות AI, אך עדיין לא השקיעו בהם.

"כמעט כל המשיבים רואים תוצאות מפרויקטי הנתונים שלהם, כשמחצית מהם מעידים על סיפורי הצלחה רבים", אומר מאגנה. "בסך הכל, הסקר מראה כי יוזמות big data מתקדמות וממשיכות לצבור תאוצה." בסקר השתתפו אנשי עסקים וטכנולוגיה בארגונים גדולים בארה"ב, המכירים את יוזמות ה-big data בארגוניהם.

אודות SAS ומיה מחשבים
SAS הינה מובילה בתחום האנליטיקה. בעזרת אנליטיקה חדשנית, בינה עסקית וניהול נתונים באמצעות תוכנות ושירותים, SAS מסייעת ללקוחותיה ביותר מ-75,000 אתרים לקבל החלטות טובות יותר מהר יותר. מאז שנת 1976, SAS מעניקה ללקוחותיה ברחבי העולם את הכח לדעת – The Power to Know.
חברת מיה מחשבים היא נציגתה הבלעדית של SAS בישראל, אשר מאז היווסדה בשנת 1980 מספקת פתרונות אנליטיים ליותר
מ-150 לקוחות בישראל, ביניהם משרדי ממשלה וחברות ציבוריות, בנק ישראל והבנקים המסחריים, חברות לייצור חשמל , חברות ביטוח, חברות אשראי, תעשיה ומסחר, צה"ל ומשרד הביטחון ועוד.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות