<
יום שני , פברואר 19 2018
מבזקים
דף הבית > תוכנות > BIG DATA & BI Analytics > Power BI: מנוע אנליטי בענן מבית מיקרוסופט. כך פרודוור כבשה את השוק לפתרונות BI פשוטים לשימוש ללא צורך בהשקעה כבדה בתשתיות

Power BI: מנוע אנליטי בענן מבית מיקרוסופט. כך פרודוור כבשה את השוק לפתרונות BI פשוטים לשימוש ללא צורך בהשקעה כבדה בתשתיות

מיקי איטין

מיקי איטין

בשנים האחרונות מובחנת מגמה עולמית בתחום המחשוב הארגוני בכלל והאנליטיקה בפרט: חברות מכל המגזרים בין Enterprise לבין SMB החלו להעדיף פתרונות פשוטים אך עוצמתיים מאסכולת Power BI של מיקרוסופט על פני הגישה – והמאתגרת – של מערכות BI קלאסיות, שמוכוונות לשימושו של "מדען הנתונים" (Data Scientist) המקצועי. לחברת פרודוור ישראל, הנציגות המקומית של Prodware העולמית, תפקיד מרכזי בהצלחת הגישה הזאת. שוחחנו עם מיקי איטין, משנה למנכ"ל בחברת Prodware על מה עושה את הפתרון Power BI לאטרקטיבי עבור חברות ישראליות שבעבר התייחסו לתחום ה-BI בחשש מסוים אם לא בחשדנות בוטה. להלן תקציר השיחה:

IT מגזין: מה מייחד את הגישה של מיקרוסופט לאנליטקה כ-SaaS? האם הפתרון חולק DNA עם שאר יישומי Power ואם ה-Desktop של מיקרוסופט?

מיקי:Power BI  הוא חלק מהדור הבא של פתרונות תוכנה המיועדים לספק את בסיס לאנליטיקה של מידע עסקי  (dashboards, reports)בשימוש יומיומי על ידי מנהלים עסקיים ללא צורך בקבלת שירותים מקצועיים ממומחי אנליזה שזה כל תפקידם. כדי לספק נגישות קלה וזמינות מכל תחנת עבודה, משרדית או ניידת, הכלי עצמו מבוסס על שרות ענן עם אפשרויות עריכת הדוחות והפצת ה-Dashboard בענן או בשולחן העבודה. יחודו בקלות ובאינטואיטיביות להתחבר למקורות מידע חיצוניים בענן כמו גם בתוך מחסני המידע של הארגון, בארכיטקטורה מודרנית הניתנת להרחבה בעתיד – ולגשר בין הידע המקומי לתכנים שנאספים בענן. לשם כך משמשת ערכת הכלים המשלימים: PowerApps, Microsoft Flow, Microsoft Stream, Common Data Model ועוד. כולם מהווים תשתית לפתרונות Dynamics 365 בענן של מיקרוסופט לעסקים.

IT מגזין: האם ניתן לגשת לכל הפונקציות של Power BI   רק כשירות ענן ציבורי או גם כפתרון עצמאי בענן פרטי?

מיקי: השירות עצמו ניתן בענן אך הגישה אליו יכולה להגיע גם מענן פרטי, כאשר בעזרת Agents נשלחים נתונים בדחיפה ממערכות הארגון לענן והאנליזה המעובדת מוחזרת מהענן לצורך הטמעה (Embedding) בתוך אפליקציות מובייל בקלות.

IT מגזין: האם אפשר להטמיע אותו בתוך שירותי התשתיות ופלטפורמות של AZURE?

מיקי: כמובן. Power BI עצמו הוא מוצר ענן ומיועד לשרת בסביבה זו, ולא משנה איזה ענן ספציפי, פרטי או ציבורי או היברידי. גם מוצרי מיקרוסופט העתידיים יהיו מוצרי ענן שיאפשרו יצירה של  ,Dashboardsדוחות ואנליטיקה בעזרתPower BI . את תוצרי האנליטיקה ניתן להפיץ לגורמים בארגון ומחוץ לו באמצעים רבים.

IT מגזין: האם השירות נגיש לכול העסקים, ללא תלות בשאר מערכות ה-IT הארגוניות, או רק למשתמשי Dynamic ERP/CRM?

מיקי: השירות נגיש לרוב המערכות האירגוניות, של כל היצרנים המרכזיים בשוק, באמצעות מתאמים שיוצרים מרקם "ללא תפרים" באינטגרציה של הפתרונות ההטרוגניים. למעשה בכל חודש מתווספים קונקטורים חדשים וקיימים היום כבר עשרות מתאמים להתממשקות מול עשרות מערכות ופתרונות אירגוניים.

IT מגזין: איזה פונקציות מוכנות לשימוש מספק הענן ואיך אפשר להוסיף פונקציות ייחודיות לפי הצורך?

מיקי: Power BI מגיע אם יכולות מובנות רבות לבניית דוחות ו-Dashboards ופונקציות ייעודיות להכנת מידע לטובתם. מערכת ההתממשקות בינו לבין מערכות שונות מבוססת על מחברים (Data Connectors) שהם רכיבי תוכנה ייעודיים לאינטגרציה, המדברים עם כל חלקי מערכת המידע ויכולים לעדכן את Power BI אוטומטית כאשר מתעדכן מידע ולהניע בצורה יזומה תהליך אנליטי שתוצאתו תהייה עדכון הדוחות ולוחות הבקרה.

IT מגזין: איך יוצרים קשר בין מנוע התוכנה בענן למחסני הנתונים הפנימיים On Premises של הארגון? האם אפשר להמשיך לעבוד עם מוצרי DB מסורתיים?

מיקי: ישנם מחברים (Connectors) מוכנים לשיתוף נתונים מול מערכות מוכרות כגון מוצרי Microsoft Dynamics ואחרים. אלה כוללים כלים לחיבור מסדי נתונים, כלים לחיבור קבצים בתהליכי batch, ושער חיבור בין עננים On-premises data gateway –, שזה המנגנון לחיבור הענן הציבורי למקורות מידע באתר הלקוח.

IT מגזין: האם יש צורך במומחיות מקצועית לצורך הגדרת דוחות ו-Dashboard מותאמים לעסק?

מיקי: המערכת פשוטה לשימוש ומאד ידידותית למנהל העסקי. עם זאת, על מנת להגדיר דוחות מורכבים, רצוי שיהיה משתמש עם רקע בחשיבה אנליטית, אשר מכיר את התהליכים העסקיים ומסוגל ליצור את ההקשר הנכון בין תובנות לבין הערכים העסקיים שהן משקפות.

IT מגזין: האם השירות מספק יכולת קסטומיזציה של דוחות ומסכים לבעלי תפקידים שונים בארגון? האם הוא מספק לכל אחד פורטל ניתן לעיצוב אישי?

מיקי: כמובן שהפתרון תומך במערכת הרשאות, כך שכל משתמש יראה את הדוחות הרלוונטיים לתפקידו בלבד ויוגבל למניפולציה של מידע בתחום סמכויותיו בלבד. ממשק המשתמש ניתן להתאמה אישית, על ידי האדמיניסטרטור או ישירות בידי המשתמש.

IT מגזין: איך נעשית התמיכה במשתמשים ניידים, על סמארטפון או טאבלט, ובאיזה מערכות הפעלה?

מיקי: כן, Power BI מספקת אפליקציות מובנות לטלפונים וטאבלטים מכל הפלטפורמות כולל iOS אנדרואיד ו Windows Phone. בנוסף קיים גם מנגנון הטמעה המאפשר לכלול רכיב שנוצר במנוע האנליטי בתוך כל אפליקציה אחרת המבוססת על טכנולוגיות פתוחות, כולל אפשרות להוסיף רכיבים חדשים שיפותחו ע״י הקהילה בעתיד תוך הסתמכות על יכולות האנליזה.

IT מגזין: האם השימוש ב-Power BI בטוח לחלוטין, הן בהגנה מול פורצים למערכות הענן והן מפני דליפות מידע וגישה פנימית לא מוסמכת?

מיקי: היחודיות של Power BI  היא בכך שהמידע זמין למשתמש בזמן השיחה (Session) בלבד, כלומר רק כאשר פותחים את האפליקציה בדפדפן כדי להריץ שאילתה. ברגע סגירת הדפדפן/האפליקציה, המידע נעלם מתחנת הקצה, המחשב הנייד או הסמארטפון. המידע אינו נשמר מקומית – ויותר מכך, גם כשהוא על המסך, המידע הוא לקריאה בלבד, אין גישת כתיבה לתוך תשתיות הארגון. המידע הנצרך ע"י Power BI, מעובד על ידו בענן ומוצג בדוחות המילוליים והגרפיים, ובשום מקרה לא מתבצעת כל פעולת כתיבה/עריכה של המידע בתוך רשומות המקור.

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות