<
יום שני , פברואר 19 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > Rimini Street: עידן התמיכה העצמאית בתכנון משאבי הארגון (ERP), כיצד חברה אחת מסייעת למנהלים לשחרר משאבים לצורך הנעת תהליכי חדשנות?

Rimini Street: עידן התמיכה העצמאית בתכנון משאבי הארגון (ERP), כיצד חברה אחת מסייעת למנהלים לשחרר משאבים לצורך הנעת תהליכי חדשנות?

 

מערכות תוכנה המשמשות לתכנון משאביו של ארגון (תהליך הידוע בשם תכנון משאבי ארגון או ERP) הן המערכות המורכבות, המתוחכמות והאיתנות ביותר שמשתמשות בהן כיום מרבית החברות המופיעות ברשימות Fortune 500 ו-Global 2000. כאשר מערכות אלה הופיעו בשנות ה-90 של המאה שעברה, הן היו צעד חשוב קדימה עבור ארגונים, ובסופו של דבר שינו לחלוטין את אופן ניהול העסקים בתחומים רבים. רכישת מערכת ERP יחידה אפשרה את אחסונם של מרבית התהליכים העסקיים, אם לא של כולם, בחבילת תוכנות אחת. היכולת לבצע אוטומציה של פונקציות ושל תהליכי מפתח בכל רחבי העסק ולסנכרן ביניהן – כולל ניהול מלאי והזמנות, חשבונות וכספים, הפצה, משאבי אנוש וניהול קשרי לקוחות (CRM) – הביאה לשבירת המחיצות בין מחלקות וסייעה לעובדים לבצע את עבודתם הרבה יותר מהר וביעילות רבה יותר.

אולם לא ייאמן עד כמה פישוט התהליכים העסקיים הוא משימה מורכבת. מאות מיליוני שורות של קוד התפתחו והבשילו במהלך שני העשורים האחרונים כדי ליצור את מערכות ה-ERP הקיימות כיום. נוסף על כך, כאשר מביאים בחשבון את היכולת להתאים קוד לדרישות הייחודיות של ארגון באופן ספציפי, להגיב לתקנות מקומיות ולהסתגל לתנאים סביבתיים משתנים, אין פלא כי מספר הפתרונות אשר הבטיחו את מקומם בזרם המרכזי של המגזר העסקי הבינלאומי אינו גדול. בפועל, שולטות כחצי תריסר מערכות ERP בלמעלה מ-90 אחוזים מן הפעילות העסקית והממשלתית העולמית, שתיים מתוכן מחזיקות בחלק הארי הודות לעושר הפונקציונלי של הקוד שלהן ולמאפיינים האיתנים של הפתרון שהן מציעות, המתאימים כמעט לכל ארגון בעל מבנה אנכי: SAP ו-Oracle. שתי חבילות תוכנה אלה הן המובילות גם בקרב המגזר העסקי בישראל, ואילו החברות המתחרות מתמחות במבנים אנכיים ספציפיים (כגון מפעלי ייצור, תעשייה וחקלאות) או בעסקים בסדר גודל קטן עד בינוני (הדורשים מידה רבה יותר של התחשבות במחיר המוצר ובקלות השימוש בו).

התפתחות התמיכה ומודל התחזוקה של התוכנה

rimini-street-caesarea-20160714-162

מימין: ז'ק אוסטר, מנכ"ל Rimini Street ישראל ומזרח אירופה משמאל: סבסטיאן גריידי, נשיא Rimini Street

למרות האמור לעיל, סיפור ההצלחה של שני ספקי הענק, הגרמני (SAP) והאמריקני (Oracle), יצר בעיה מסוג חדש עבור הלקוחות: תחזוקת הפתרון אינה עוד סוגיית IT שגרתית הניתנת לפתרון על ידי צוות התמיכה של הארגון עצמו – היא הפכה למשימה קריטית הדורשת רמת מומחיות גבוהה ביותר. תחילה חייבו ספקי הענק את לקוחותיהם בדמי תחזוקה שנתיים, לרוב בין 16 ל-22 אחוזים ממחיר הרישיון, וכללו לא רק את תחזוקת תוכנת ה-ERP אלא גם תכונות ופונקציות חדשות. תכונות חדשות אלה הוצגו במרווחי זמן קבועים ושיפרו את השימוש בתוכנה בכל רחבי העסק, ושיפורים אלה סייעו לארגונים בתהליכי האוטומציה והחדשנות, וכך הם מעניקים להם ערך משמעותי בתמורה לתשלום השנתי אשר שילם הלקוח. אולם במשך הזמן, כאשר התכונה התייצבה והבאגים סולקו מהמערכת, ומצעד התכונות והפונקציות החדשות האט, נראה כי עלויות התחזוקה השנתיות אינן מעניקות עוד את אותו ערך כבשנים קודמות. למעשה, תכונות חדשות רבות נמכרו כחבילות של "מוצרים חדשים", שעבורם נדרשו הלקוחות לשלם נוסף על דמי התמיכה השנתיים. כמלח הנזרה על הפצעים, השירות אשר סיפקו הספקים לא כלל  (ועדיין אינו כולל) תחזוקה של קוד ישן – החברה בחרה להפסיק את התמיכה בו – ואינו כולל תחזוקה של ממשקים בעלי תכונות אחרות אשר לא נרכשו מן היצרן. השירות גם אינו כולל סוגיות כלשהן הנוגעות להתאמות אשר ביצע הלקוח. אולם הלקוחות המשיכו לשדרג את המערכות שלהם על פי לוחות הזמנים של הספק, פשוט כדי לקבל תמיכה כלשהי. במרוצת הזמן החלו הלקוחות להטיל ספק בכך שהתמיכה המעטה שקיבלו בתמורה לתשלום אכן מהווה החזר הולם עבור ההשקעה. תחושה זו התחזקה עקב העובדה כי מרבית מערכות ה-ERP הקיימות כיום הן יציבות, מותאמות במידה רבה מאוד ועונות על צרכיהם העסקיים. כך לפחות היה מצב הדברים עד אשר קבוצת מומחי ERP בעלי ניסיון מוכח בתחזוקה של מערכות מורכבות במיוחד במגוון של ארגונים בעלי מבנה אנכי התכנסה סביב רעיון פורץ דרך: לספק שירותי תחזוקה ותמיכה ברמת פרימיום למערכות ERP, אשר אותן לא סיפק היצרן עצמו, ובכך להעניק לארגונים אפשרות לבחור כיצד לרכוש את שירותי התמיכה והתחזוקה עבור התוכנות של העסק שלהם.

למשתמשי ERP יש ברירה

החברה אשר הוקמה במטרה לתת פתרון לסוגיית אי-הצדק הטמון במודל התמיכה של ספקי תוכנות ה-ERP נקראת Rimini Street, חברה פרטית אשר מרכזה בלאס וגאס, נבאדה, המעסיקה צוות של מומחים בכל אזור זמן, כולל ישראלים במשרדיה בהרצליה פיתוח. סבסטיאן גריידי, נשיא Rimini Street, ביקר בישראל לצורך מפגש עם לקוחות וחיזוק מרכז התמיכה המקומי, והוא אינו מהסס לתאר את האסטרטגיה שלו כ"תנועת התנגדות לקרטל של ספקי התוכנות". הוא טוען כי Rimini Street קובעת סטנדרט חדש בתחום התמיכה והתחזוקה של פתרונות ERP: העמדת הלקוח במרכז – כיבוד רצונו לקבל תמיכה עילאית ומטרתו המוצדקת לצמצם את ההוצאות השוטפות למינימום, בייחוד מחירו של חוזה השירות, אולם גם להימנע משדרוגים מיותרים אשר נכפו על הלקוחות עקב רצונם של הספקים להפסיק בסופו של דבר את התמיכה בגרסאות קודמות. "לא אהסס לתאר את ההצעה העסקית של Rimini Street במונחים פשוטים באופן ברוטלי", הוא אומר. "נפצו את השלשלאות הכובלות אתכם, השתחררו מן השבי וחסכו לפחות מחצית מהוצאות התחזוקה השוטפות שלכם. התעריף שלנו הוא 50% מזה של SAP או של Oracle, והוא מכסה סל שירותים גדול יותר. יותר מהחיסכון היבש של 50% בדמי התמיכה השנתיים, אנו מגלים כי הלקוחות חוסכים בפועל עד 90% מהוצאות התחזוקה והתמיכה הכוללות שלהם, כאשר מביאים בחשבון שהם אינם נאלצים עוד לשדרג (הליך יקר מאוד ליישום) ולבצע שירותי תמיכה עצמאיים או לשכור את שירותיו של יועץ חיצוני לצורך תמיכה בקוד המותאם שלהם. אנו תומכים בכל הגרסאות ההיסטוריות של התוכנה; המומחים שלנו בעלי ניסיון רב והם נחשפים במידה נרחבת לתנאים הספציפיים הקיימים בכל אחד מן המגזרים ולדרישות הרגולטוריות בכל שוק ושוק. הצוות הישראלי שלנו, לדוגמה, מונה כ-20 מומחים אשר נבחרו בקפידה מקרב העילית של מתאמי מערכות ה-ERP, ולכל אחד מהם 15 עד 20 שנות ניסיון. לכל אחד מלקוחותינו בישראל (כ-30  ארגונים , כולל כמה מן הארגונים הגדולים ביותר בישראל) מוקצה נציג שירות אישי ב-Rimini Street, היודע הכול על ההתקנה הספציפית של הלקוח ועל התנאים הסביבתיים שבהם הוא פועל. הנציגים האישיים שלנו זמינים 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, בזמן מענה מובטח של 15 דקות, אך בדרך כלל זמן ההמתנה הממוצע למענה עומד על 5 דקות. אף ספק ERP אחר אינו מסוגל להציע איכות כזו".

 Engineered For Support

השירות שמספקת Rimini Street מתמקד באופן מוחלט במתן תמיכה ותחזוקה למערכות ERP. "זהו תחום העיסוק היחיד שלנו, אנו נבנינו מן המסד ועד הטפחות כדי לספק תמיכה ברמת פרימיום, אשר לא הייתה קיימת בתעשייה עד היום", אומר גריידי. "אנו לא מוכרים רישיונות, איננו מבצעים אינטגרציות ואיננו מרוויחים כסף משדרוגים ומעדכוני תוכנה. עבורנו, תמיכה ותחזוקה הן חזות הכול, מקור ההכנסה הבלעדי שלנו והמוטיבציה העיקרית לפיתוח השוק שלנו. אנו עובדים קשה יותר על מנת להצטיין בתחום שירותי התמיכה, משום שזה מה שיקבע אם נצליח או לא. אנו מחויבים להצלחה, אפילו להצלחה מדהימה, כפי שעולה ממדדי הצמיחה והרווחיות. לשם המחשה, בשלוש השנים האחרונות רשמה Rimini Street שיעורי צמיחה שנתיים של למעלה מ-40-30 אחוזים בכל השווקים (גידול של כמעט פי שלושה, על בסיס מצטבר) – אין חברות רבות המסוגלות להציג רקורד דומה. עד כה החתמנו למעלה מ-1,500 לקוחות בכל רחבי העולם, אשר חלקם מסתמכים על השירות שלנו כדי לתחזק מארג של מערכות משולבות בעשרות מדינות וחברות בת"

"עליי לייחס את הצלחתנו המקומית לצוות המומחים הראשון במעלה שלנו, אשר בנו את Rimini Street ישראל ומוכיחים, יום אחר יום, את יכולותיהם הטכנולוגיות יוצאות הדופן. אני סמוך ובטוח כי Rimini Street ישראל נמצאת בדרכה להפוך למרכז גלובלי של מצוינות, אחת מרשתות המרכזים המספקים שירות של מומחים 24/7 לחברות בינלאומיות. נכון להיום מעסיקה Rimini Street מעל 800 עובדים ברחבי העולם, וכמו בכל מקום אחר בעולם, גם בישראל אנו רוצים להיות קרובים ללקוחותינו לא רק מבחינה גיאוגרפית אלא גם כשותפים אסטרטגיים. אנו לא מעסיקים סוכנים ומפיצים ואיננו ממנים נציגים שיתווכו בין השוק ובין השירות. המומחים המקומיים שלנו הם גם נציגי הלקוחות, והם מקיימים קשר ישיר ובעדיפות עליונה עם ההנהלה העולמית שלנו. זאת משום שבסופו של יום, איכות השירות, כפי שהלקוחות רואים אותה, היא הערך המוסף של Rimini Street והבסיס למוניטין שלה כספקית שירות מועדפת".

שחררו את המשאבים שלכם להתמקדות בחדשנות

הנוכחות הגלובלית של Rimini Street היא מרשימה בכל קנה מידה. חרף היותה חברה אמריקנית צעירה, מהוות המכירות שלה מחוץ לתחומי ארצות הברית כמעט מחצית ממכירותיה החדשות. "כפי שציינתי, כמה מן השמות המובילים בשוק העסקי בישראל עברו כבר מתמיכת ספק ל-Rimini Street", אומר גריידי. "תופעה זו אופיינית ללקוחותיה של Rimini Street בכל העולם, כיוון שארגונים אלה הם בעלי מודעות גבוהה ביותר להכרח העסקי שבשחרור משאבים אשר הוקדשו קודם לכן לשמירה על הקיים כרגע, כדי להשקיע אותם מחדש בפרויקטים של צמיחה ושל חדשנות המסוגלים לגרום להבדל משמעותי עבור ארגון. אם בעבר 80 אחוזים מתקציב ה-IT נבלע עבור שימור המערכת ופחות מ-20% היו זמינים לצורך השקעה ביוזמות אסטרטגיות ליצירת יתרונות תחרותיים, הרי שהמעבר לתמיכה של Rimini Street מביא לגידול מאסיבי ביוזמות האסטרטגיות. אך לא מדובר רק בכסף, חרף העובדה כי החיסכון של הלקוח הטיפוסי נמדד במאות אלפי דולרים בשנה. עד היום חסכה Rimini Street ללקוחותיה למעלה ממיליארד דולר בהוצאות תחזוקה שנתיות. העברת התמיכה בתוכנת ERP ל-Rimini Street משחררת את צוות ה-IT מהנטל השגרתי של כיבוי שרֵפות והליכה לאיבוד בסבך קודי ה-ERP הנסתרים. לקוחות, גדולים כקטנים, מספרים לנו כי הם אינם מסוגלים להבין כיצד אנשים נהגו לחשוב כי יוכלו להסתדר ללא שירות מסוג זה. תופעה זו חשובה במיוחד בארגונים המתמודדים עם האתגר הכרוך בצורך להשתנות במהירות, בין אם כתוצאה מהצמיחה המואצת של חברת סטארט-אפ ובין אם כתוצאה מהדרישות המשתנות של הלקוחות המסורתיים המתמודדים עם אתגרים בשווקים שלהם, דוגמת הצורך בפיתוח ערוצי תקשורת ניידים או בהטמעת מערכות אנליטיות חדשניות. כדי להישאר רלוונטיים, הם מעוניינים להציב את אנשי ה-IT שלהם בחזית היישומים החדשים, ולשם כך הם זקוקים לתמיכת האנשים שלנו במערכות הקיימות".

מקום בצמרת

רשימת המומחים של Rimini Street ישראל נראית כמו המי ומי של תחום טכנולוגיית המידע בישראל. שמות אלה ידועים ביותר בתעשייה כברי-הסמכא האולטימטיביים בתחום ה-ERP, בייחוד בכל הנוגע להתקנות קריטיות של SAP ושל Oracle. "הם מגיעים אלינו מאותה סיבה שבגינה חיילים מן השורה הראשונה שואפים להצטרף ליחידות עילית", אומר אדר רובין, מנהל בכיר ללקוחות עסקיים ב-Rimini Street ישראל. "ההבדל הוא שיחידות עילית לוקחות חיילים צעירים והופכות אותם ללוחמים מקצועיים, בעוד אנו מקבלים 'לוחמי IT' מהוללים בעלי היסטוריה של הצלחות, במטרה לחשוף את הניסיון שלהם לקהל גדול של משתמשים פוטנציאליים. מיקור החוץ שלנו מאפשר גם לארגונים קטנים יותר – כגון מפעלים בקיבוצים וחברות היי-טק המשיקות את פעילותן הבינלאומית על רקע ארגוני מוגבל – לקבל שירות קריטי מכמה מהאנשים הטובים ביותר בתחום. אתגר זה, לסייע לחברה בגודל בינוני לטפס במעלה הסטרטוספרה העסקית, הוא שמביא מומחים ל-Rimini Street, למרות המקום המובטח להם, לכאורה, בצמרת מחלקות ה-IT המכובדות ביותר בתעשייה. מניסיוני האישי אני יכול לומר לכם כי העבודה ב-Rimini Street היא פשוט ליגה אחרת. המומחיות שלנו אינה מתבטאת רק בתרומה משמעותית להצלחתם של ארגונים רבים יותר, אלא גם באווירה המצוינת בין אנשי הצוות. כיף לעבוד כתף אל כתף עם עמיתים בכזה קליבר גבוה".

IT היברידי

כאשר מדברים על קביעת סטנדרט חדש לשירותי תמיכה ותחזוקה למערכות ERP, אי אפשר להתעלם מתפקידו ההולך וגובר של הענן. "למרות ההשקעות הרבות של SAP ושל Oracle בהפיכת הפתרונות לנגישים כשירות ענן, מרבית הלקוחות לא השתכנעו עדיין. אני מכנה שילוב זה של פתרונות באתר ובענן בשם "IT היברידי". לקוחות זוכרים את התוצאות הבלתי צפויות של שינויים רדיקליים שאירעו בעבר, ואינם מוכנים עדיין להסתכן, בייחוד במקרים שבהם פתרון הענן של הספק עדיין בראשיתו ועדיין לא הוכיח את עצמו", אומר גריידי. "מצד שני, Rimini Street אינה מגבילה את השירות שלה לגרסה זו או אחרת של הפתרון, ומוכנה גם לעזור ללקוחות לפתור את הבעיות הנוצרות עקב התאמות אינדיבידואליות במעבר בין פלטפורמות. הגישה של Rimini Street משמשת מעין 'פוליסת ביטוח' נגד חשיפה לשינויים. למעשה, לקוחות רבים ממנפים את Rimini Street כדי להעביר כספים לפתרונות ענן חדשניים היום, תוך הימנעות מהעיכוב ומהסיכון הכרוכים בהמתנה לספק ERP גדול יותר. בין אם הלקוח מעדיף 'ענן פרטי' ובין אם 'ענן היברידי', הוא יודע כי לא נִנְטוֹש אותו ברגעים קריטיים. נוצר מצב, בייחוד עם עננים היברידיים, לפיו חלקים שונים של הפתרון פועלים על פלטפורמות שונות – חלקן נמצאות באתר הליבה של הלקוח וחלקן חלק משירות ה-PaaS בענן. מצב כזה עשוי לגלות פגמים נסתרים בקוד האינטגרציה, כלומר באגים אשר לא נחשפו במרכז הנתונים המסורתי, הדורשים כעת תיקון כדי שיוכלו לפעול בענן. ההבטחה שלנו לתחזק את הפתרון ככלל, ולא רק כקוד המקורי של יישום ה-ERP, היא השער ליישום מודל IT היברידי במקרים אלה. המומחים של Rimini Street ילוו אתכם במסע המסובך ממערכות הליבה שבאתר שלכם ל-IT ההיברידי באופן בטוח לחלוטין ובלי להכתיב לכם שדרוגים מיותרים או לבזבז רישיונות קיימים וללא אינטגרציות חוזרות ונשנות".

 

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות