<
יום רביעי , פברואר 21 2018
מבזקים
דף הבית > אחסון ואבטחת נתונים > IBM Spectrum Storage: יותר מעוד פתרון SDS

IBM Spectrum Storage: יותר מעוד פתרון SDS

Outbrain_300x300_pic1חשיבות הוירטואליזציה של משאבי האחסון, כלומר יצירת מערכת יחוס בה המשאבים השונים משתבצים במאגר נתונים אחוד, מנוהל בתוכנת וירטואליזציה המסתירה משאר מערכות המידע את המורכבות ההטרוגנית של החומרה ומאפשרת לכל יישום אפשרות לקבלת הקצאת משאבים בכל תת מערכת של אחסון, כבר התקבלה כמוסכמה בסיסית של ארכיטקטורת מידע חדישה. כדי לתמצת את התיאור דלעיל בשלוש מילים, שמבליטות את עקרון היסוד, הומצא הביטוי Software Defined Storage, בקיצור SDS. בשנתיים האחרונות נדמה שכל מי שרואה עצמו כשחקן בעולם האחסון כבר מיהר להציג את הגישה שלו ל-SDS, גם אם לא תמיד קיימת התאמה טובה בין מודל האחסון שאותו שחקן מציג ובין הצרכים של לקוחות עסקיים בעולם האמיתי. כי אסור לשכוח שמערכות האחסון הפכו לדיסציפלינה מורכבת בשל הצורך החיוני לספק פתרון אופטימלי ליישומים שונים, עם דרישות אחסון שונות, כאשר הקריטריון העליון הוא רמת הביצועים ביישומי הליבה של העסק. מערכות IT ארגוניות נמדדות ביכולתן לבצע משימות ביעילות ובאמינות, תכונות הנשענות על חוזק התשתית הפיזית – שרתים, אחסון, תקשורת, מערכות שליטה ובקרה ומגוון אבזרים הקפיים. התובנה הזאת מסוכמת בסיסמא "Infrastructure Matters", שיבמ הציבה כאתגר לגישה שאומרת "תסתפקו בסטנדרט הבסיסי של חומרה זולה, כי Everything's Commodity".

אחסון חדש לאופי יישומים חדש

"פתרון Software Defined Storage ראוי, שנותן מענה שלם לכל האתגרים של מערכת מידע עסקית – כלומר הן ליישומים מסורתיים הממשיכים לרוץ ב-Data Center הארגוני והן ליישומים חדשים שרצים בענן – לא יכול להסתפק בוירטואליזציה של פתרונות האחסון המסורתיים, חוות ה-SAN ושרתי NAS," אומר ניר קליינמן, מנהל קבוצת מערכות אחסון ביבמ ישראל. "לא רק שאנו בעיצומו של מהלך הגירה לענן, אנו גם צריכים להתמודד עם מנעד רחב של עומסי עבודה לא קונבנציונליים, יישומים שנזקקים לפתרונות אחסון שונים מאוד זה מזה. האתגר שמציג פתרון Big Data שונה לחלוטין מדרישות האחסון של פלטפורמת תמיכה במשתמשים ניידים. ושניהם שונים מהצרכים של רשת חברתית או "אינטרנט של חפצים" (IoT). מערכות האחסון המסורתיות נבנו עבור עולם של "רשומות", מסדי נתונים קוואזי-סטטיים, מובנים בפורמט קשוח, במטרה לספק נתיב גישה פשוטה לשרתי טרנזאקציות. היום אנו מעבירים את מרכז הכובד לסוג שונה של יישומים, "מערכות התקשרות", (Systems of Engagement), שהתכונה הבולטת שלהן היא אלסטיות. הנתונים מגיעים ממקורות שונים, לא בהכרח מסדים טבלאיים, בכמויות עצומות ובמגוון פורמטים. עיבוד טרנזאקציות, ניתוח תבניות ומגמות לחילוץ תובנות עסקיות, וניהול זרימת העבודה מתרחשים במקביל, בו-זמנית, בתגובה לדרישות שירות המגיעות ממאות אלפי משתמשים, הדורשים תגובה בזמן אמת ללא סובלנות לעיכובים. אתרי סחר אלקטרוני חייבים להגיב מהר או לראות איך הביזנס הולך למתחרים. פתרון SDS לעולם של Systems of Engagement חייב לספק תשתית גמישה, המאפשרת חדשנות בהטמעת יישומים יחד עם אפשרויות לשנע בקלות עומסי עבודה בין הענן הפרטי לענן הציבורי. זו הגדרת היעדים שעמדה לפני מפתחי פתרון האחסון IBM Spectrum Storage."

הצטרפו לאלפי לקוחות שכבר נהנים מחסכון ענק בעלויות ומשיפור הביצועים באמצעות פתרונות האחסון של IBM>>>

המילה "היברידי" תופסת מקום מרכזי בחזון ה-Spectrum. כי לא מדובר רק בדו-קיום של ענן פרטי עם ענן ציבורי אלא באינטגרציה אמיתית של שתי סביבות העבודה, שחולקות בסינרגיה את משימות מערכת עיבוד הנתונים. "העולם הישן של מסדי נתונים ועיבוד רשומות לא הולך להעלם בעתיד הנראה לעין", אומר ניר קליינמן. "אי אפשר לוותר על האיתנות של מסד נתונים מובנה בליבת מערך ה-IT הארגוני. זו חייבת להשאר מופת לאמינות תפעולית וקוהרנטיות של המידע. אבל אפשר – ורצוי – לשנות את "האריזה", מיישומים מונוליטיים המותקנים על פלטפורמות ייעודיות למערך שירותים ארגוניים נגישים בענן הפרטי, גישה שנסללה בעשור הקודם על פי עקרונות SOA, "ארכיטקטורה מוכוונת שירותים". ומצד שני, אי אפשר לוותר על היתרונות של ענן ציבורי כאשר מטמיעים את מערכות ה-Engagement החדשות. הענן הציבורי מספק פלטפורמות לפי דרישה, משאבים שמאפשרים המראה מהירה של יישומים חדשניים, עלויות נמוכות וחופש מהצורך לנהל ולשדרג את התשתית. הענן הציבורי מאפשר לגדול במהירות (Scale Out) בלי השקעה הונית, במקרה של הצלחה, או התכנסות לממדים צנועים בלי מחיקת השקעה, במקרה של צורך בצימצום עלויות. הענן מספק פלטפורמת בדיקות עבור פיתוח מהיר בסגנון DevOps, משאבים זמינים לגיבוי וארכוב, פתרונות המשכיות עסקית ואופציה לצריכת שירותים ייחודיים של ספקי פתרונות SaaS. לכן אין מה לדבר על Software Defined Storage בלי מתן מענה לכל הדרישות של עולם IT היברידי, מורכב ומשוכלל כמו האורגניזם העסקי אותו הוא משרת. למענה הזה אנו קוראים IBM Spectrum והוא משלב כמה מהכלים העוצמתיים ביותר בתעשיה, שבעבר עוצבו כפתרונות וירטואליזציה נקודתיים ועכשיו הם משתפים פעולה ליצירת סביבת עבודה היברידית חובקת טכנולוגיות מסורתיות וחדשניות."

SoftLayer: חיבור ללא תפרים

ניר קליינמן, מנהל קבוצת מערכות אחסון ביבמ ישראל

ניר קליינמן, מנהל קבוצת מערכות אחסון ביבמ ישראל

הוירטואליזציה של האחסון בענן הפרטי מבוצעת במערכת VSC, שמכוננת מרכז אחסון וירטואלי, SmartCloud Virtual Storage Center. המרכז מנוהל בתוכנה המספקת את כל שירותי האחסון המסורתיים והחדשים – קבצים, בלוקים, XIV as a Software – ובנוסף פונקציונליות אנליטית, הגנת נתונים ואופטימיזציה, פתרון גיבוי והתאוששות, ממשקי יישומים ואוטומציה, ועוד. בצד הענן הציבורי מציעה יבמ את שירותי SoftLayer, תשתית מכוונת לביצועים גבוהים מאוד, הכוללת אפשרות לארח בתוכה את הענן הפרטי ומסוגלת לשפר ביצועים פי שלושה ויותר ביחס לעננים אחרים. יישום הרץ על ענן SoftLayer מתחבר לענן הפרטי "בלי תפרים" הודות לתוכנת IBM Cloud Orchestrator, פתרון שמספק שירותי אינטגרציה בשלושה רבדים: שילוב תשתיות (IaaS), הרצת יישומים וניהול השירות. בנוסף לתפקידו בשילוב הענן הפרטי עם ענן SoftLayer, ה-Orchestrator מאפשר אינטגרציה של עננים ציבוריים שונים, תמיכה בתהליכי DevOps וניהול עסקי של מערך IT היברידי.

"הענן של יבמ כולל יותר משירותי התשתית של SoftLayer", אומר ניר קליינמן. "יבמ היא החברה המובילה בהרחבת מודל הענן גם לרבדים גבוהים של הפתרון העסקי. מעבר לאספקת שירותי תשתית, פלטפורמות ויישומים, הענן של יבמ מספק שירותי תהליך עסקי ייחודיים, הכוללים פתרונות חדשניים כמו: Watson, "מסחר חכם" (Smarter Commerce), "עיר חכמה", אנליזת Big Data, ועוד. כאשר מדעני יבמ נגשו לפתור את האתגר של Software Defined Storage, הם ראו לפניהם את המטרה האולטימטיבית – מערך אחסון שיכול לתפקד ביעילות בכל תצורה של IT ארגוני שתתבקש בהווה או בעתיד. לא רק וירטואליזציה של החומרה אלא גם יצירת בסיס אחוד, יציב וגמיש, לכל הנדבכים שמעליו, החל בפלטפורמה וכלה ב-Business Process as a Service. יש הרבה חברות שיודעות לתת פתרון נקודתי לבעיה בוערת, אך יבמ רואה את התמונה הרחבה, את הדרך לעתיד, ומעצבת את סביבת העבודה במודל הוליסטי בר-קיימא. בחזית של מערכות אחסון, המודל הזה נקרא IBM Spectrum, שעל פי חברת המחקר IDC מוביל בחדשנות מחשוב ענן, אנליטיקה, תמיכה במשתמשים ניידים וכדומה."

ממנהיגות גם מצפים למחוייבות כספית משמעותית. IBM הכריזה על תוכנית השקעות בהיקף של מיליארד דולר בפיתוח פתרונות Software Defined Storage. "הדגש בתוכנית הפיתוח של יבמ הוא על שפע אפשרויות בחירה ללקוח", אומר ניר קליינמן. "במסע הזה אנו לא רוצים לדחוף את כולם לאותו קרון, בלי להתחשב בחוסר הנוחות של חלק מהנוסעים. זו הסיבה מדוע המושג "היברידי" כל כך מרכזי במסר שלנו. יבמ אומנם מחוייבת להציע סל מוצרים ושירותים מלא, שיכיל את כל מה שנדרש כדי לבצע את הטרנספורמציה ההיסטורית למחשוב ענן ויישומי Engagement, אבל זה לא אומר שהלקוח צריך להתחיל על דף חלק ולמחוק השקעות שנעשו בעבר. בתפיסה שלנו גם מהלכים מהפכניים טכנולוגית אמורים לשמר את הרציפות העסקית, לעשות שימוש אופטימלי בנכסים קיימים ולאפשר לכל ארגון לנתב את הדרך שלו לעתיד, בקצב שהוא מסוגל לנהל שינויים ובעלויות שהוא יכול לממן.

הצטרפו לאלפי לקוחות שכבר נהנים מחסכון ענק בעלויות ומשיפור הביצועים באמצעות פתרונות האחסון של IBM>>>

*כתבה פרסומית

אודות יהודה אלידע

עורך ראשי. במהלך חצי יובל השנים האחרונות ביסס יהודה אלידע את מעמדו המוביל בין העורכים והפרשנים של טכנולוגיות מידע בישראל, הודות לרקע מדעי (MSc בפיזיקה ממכון ויצמן), ניסיון ניהולי (15 שנה בשיווק וניהול חברות בישראל ובחו"ל), גישה אנליטית ומחויבות לעיתונאות אחראית. יהודה אלידע ייסד, ניהל וערך את המהדורה הישראלית של PC Magazine ואת NET Magazine וב-12 השנים האחרונות הוא העורך הראשי של IT מגזין, מוסף המחשבים של גלובס, בנוסף לאחריותו על התכנים המקצועיים של פורטל IT News.
נגישות